С ХАРПУН В ЕГЕЙСКО МОРЕ И КРИТСКИ АРХИПЕЛАГ!

Страница 4 от 12 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Next

Go down

С ХАРПУН В ЕГЕЙСКО МОРЕ И КРИТСКИ АРХИПЕЛАГ! - Page 4 Empty Re: С ХАРПУН В ЕГЕЙСКО МОРЕ И КРИТСКИ АРХИПЕЛАГ!

Писане  Nikolov on Чет 25 Мар 2010 - 23:22

spear написа:Супер скара Емо :thumbsupsmiley , браво!
И аз искам да ударя паламуд. На каква дълбочина го намери и по кое време на деня?
Слагай ги в темата "сезон 2010" да става шарена, тя е за всички sunglasses2

Юли рибата я гръмнах на 7 метра мисля че към 2 слетобед ,но сутрин и по самата повърхност ги има.Сутрин е почти невъзможно да я гръмнеш,и тя лови риба като нас та е по предпазлива.
Nikolov
Nikolov
...........................

Брой мнения : 388 Рожд.дaта : 24.12.1975
Години : 43

http://www.greekspearfishing.com

Върнете се в началото Go down

С ХАРПУН В ЕГЕЙСКО МОРЕ И КРИТСКИ АРХИПЕЛАГ! - Page 4 Empty Re: С ХАРПУН В ЕГЕЙСКО МОРЕ И КРИТСКИ АРХИПЕЛАГ!

Писане  ???? on Чет 25 Мар 2010 - 23:30

Никои ли не забеляза фона...............водата сълза,Емо завиждам ти :609c1f728720fb
Anonymous
????
Гост

Писане  vatus on Пет 26 Мар 2010 - 10:04

Емо, завидях ти.
Гледам датата и месеца на снимката и си викам - "Бах мааму, то месец Май изтича, а аз още не съм влизал за риба, ама при вас вече може и да е Май, ама при нас си е още м. Март. sunglasses2
Добър кукан си наджибкал, браво!
vatus
vatus

Брой мнения : 2774 Рожд.дaта : 14.02.1956
Години : 63

Писане  ???? on Пет 26 Мар 2010 - 12:09

Бравос Емос , майсторис !!! clap
Anonymous
????
Гост

Писане  gogo26 on Пет 26 Мар 2010 - 12:16

Бравос worshippy А ние тука се чудим коя кайсия по напред ще ни замръзне ако се потопим shock11 Паламуд не съм и помирисвал от 1година,и на магазина нямаше no2
gogo26
gogo26

Брой мнения : 940 Рожд.дaта : 26.10.1971
Години : 48

Писане  DOCTORABukarNo1 on Пет 26 Мар 2010 - 13:04

Поздравления за улова!

Наскоро научих че ако ядеш главите на салпес може да получиш халюцинации!
Това е защото салпес е тревопасна и понякога се храни със водорасли които са халюциногени.
Защо главите са по-халюциногенни от тялото - не знам.
DOCTORABukarNo1
DOCTORABukarNo1

Брой мнения : 445 Рожд.дaта : 23.12.1961
Години : 57

Писане  dikanarov on Пет 26 Мар 2010 - 13:06

Емо, тез със златистите линии риби "салпос" ли им казвате? В Либия им казваха " дорадо". Чуждица за арабският език. От злато! Но има едни по-дребни рибки с подобни златисти ивици от муцуната до опашката, на които им бе арабското име " дахаби". Пак златни. Тез " дорадо" са голяма фкусотия. Те са тревопасни, плуват на ята, но се завират и между скали. Бяло, сочно месо, неособено мазно, само за скара. Изплакнати в морската вода, малко чер пипер и после изпечени, поляти с лимонов сок. eyeballs_icon Няма вкусът на морските риби. Боже как ви завиждам! :5f3aea9b1ac151 Щастливци сте! sunglasses2
dikanarov
dikanarov

Брой мнения : 242 Рожд.дaта : 14.01.1946
Години : 73

Писане  dikanarov on Пет 26 Мар 2010 - 13:13

Докторе, това за главите не го знаех! Верно ли е? Не съм забелязал! На колко съм изял бузите и месото по темето незнам! То нали на гостите се слага най-хубавото, та аз бях по главите и опашките. смях
dikanarov
dikanarov

Писане  DOCTORABukarNo1 on Пет 26 Мар 2010 - 14:04

dikanarov написа:Докторе, това за главите не го знаех! Верно ли е? Не съм забелязал! На колко съм изял бузите и месото по темето незнам! То нали на гостите се слага най-хубавото, та аз бях по главите и опашките. смях

И аз съм изял няколко килограма от тези риби - в Испания ги наричат Салема. Не съм имал проблеми.
Миналата година хванаха тази тропическа риба за първи път в Англия ( На английски се нарича Кау бриим ) - в Корнуъл, и в статията се споменаваше за халюцинациите.
DOCTORABukarNo1
DOCTORABukarNo1

Брой мнения : 445 Рожд.дaта : 23.12.1961
Години : 57

Писане  spear on Пет 26 Мар 2010 - 15:58

Салпа или царпа, така я знам аз. Това за главите е верно, но не съм го пробвал. Много са вкусни.
spear
spear

Брой мнения : 179 Рожд.дaта : 24.02.1965
Години : 54

Писане  Nikolov on Пет 26 Мар 2010 - 16:47

spear написа:Салпа или царпа, така я знам аз. Това за главите е верно, но не съм го пробвал. Много са вкусни.

Юли рибата се казва сарпа,но салпа е по често срещана на диалектно.Царпа не съществува.
Докторе това не го бях чувал досега ,но главите си ги ям :dancingHappy_i
Колега Диканаров дорадото е друга риба,но много по вкусна от салпата.Дорадото е много вкусна риба мазничка ,но улова и изисква дълги дървени харпуни;дървени защото се натоварват с много ластици- и дълги за далечна стрелба .
Nikolov
Nikolov

Писане  Nikolov on Пет 26 Мар 2010 - 17:05

dikanarov написа:Докторе, това за главите не го знаех! Верно ли е? Не съм забелязал! На колко съм изял бузите и месото по темето незнам! То нали на гостите се слага най-хубавото, та аз бях по главите и опашките. смях

Главите на рибите не си ги давам :525707397c05bb
Nikolov
Nikolov

Писане  makari on Пет 26 Мар 2010 - 19:10

Как ти завиждам Емо,ако знаеш сега.
Евала за рибите clap
makari
makari

Брой мнения : 276 Рожд.дaта : 02.06.1972
Години : 47

Писане  ???? on Пет 26 Мар 2010 - 20:08

Nikolov написа:
Главите на рибите не си ги давам :525707397c05bb
...аре ве , дай една глава насам ве , найш ли ква чорба си спретна sausage ....и червена муфоморка като и добавя ....е нема начин да нямам халюционации тогава f0169589900b7bd305e7
Anonymous
????
Гост

Писане  spear on Пет 26 Мар 2010 - 20:34

Nikolov написа:...Царпа не съществува.

Емо турците така я именуват sunglasses2
spear
spear

Писане  Nikolov on Пет 26 Мар 2010 - 21:50

spear написа:
Nikolov написа:...Царпа не съществува.

Емо турците така я именуват sunglasses2

Юли не знаех,че турците така я наричат сори.

Булти заповядай на гости,риба на корем 45479
Nikolov
Nikolov

Писане  dikanarov on Съб 27 Мар 2010 - 9:19

Емо, имам цялата поредица на библиотека "Океан". Там има наистина снимки на абсолютно различна риба, която наричат "Дорадо". Аз съм споменал за имената на тез две приличащи си риби от Средиземноморието в Либия. Става дума за тез твоите голямите със златистите ивици и онези по-дребните пак с подобни ивици но на по-сив фон от люспите. Абе това е! В различни краища на едно море са възприети за една исъща риба, често различни, та и без близко звучене имена. А онова истинското дорадо не съм го срещал в Средиземно море. В "Океан" съм чел че го има в топлите части на океаните. Ти имаш ли такъв трофей?
dikanarov
dikanarov

Писане  Петър Василев on Съб 27 Мар 2010 - 11:57

Mahi-Mahi, Dorado, Dolphin Fish ,Λαмбука,Кинигос,(Coryphaena hippurus)Това са имена на една и съща риба,но почти за цял свят това е Дорадо 364672
[You must be registered and logged in to see this image.]

[You must be registered and logged in to see this link.]
Петър Василев
Петър Василев
администратор
  администратор

Брой мнения : 6643 Рожд.дaта : 28.03.1968
Години : 51

http://www.gofishingbg.com

Писане  spear on Съб 27 Мар 2010 - 12:23

Според мен Диканаров има предвид ДорадА. Това всъщност е ципура на гръцки. Рибата която посочва от Емовата снимка прилича на дорада, но е заргос.
Дорада е испанското име на ципура или чупра на турски.
spear
spear

Писане  Петър Василев on Съб 27 Мар 2010 - 16:13

Да ,,руснаците викат на ципурата Дорадо или Морска каракуда ,но не мога да разбера защо са ги сложили в едно семейство ,,ЦИПУРАТА и ДЕЛФИНОВАТА РИБА(Дорадо)magnifier

Дорадо – Морской карась (Дорадо, Sea Bream) - рыба семейства спаровых, распространена преимущественно в тропических и субтропических частях всех океанов и прилегающих к ним морях.

Корифена (дорадо) – довольно странное создание, с тупой головой, длинным спинным плавником и четко разделенным хвостовым плавником. Часто корифену еще называют рыба-дельфин, а в большинстве тихоокеанских портов – махи-махи. В некоторых частях света ее еще называют дорадо. Одна из отличительных особенностей – эффектная сине-зеленая и желтая окраска, которая быстро бледнеет после смерти рыбы. Корифена мигрирует на дальние расстояния, ее можно встретить в умеренных и тропических морях всего мира. Рекордный вес 39,4 кг.

Петър Василев
Петър Василев
администратор
  администратор

Писане  Nikolov on Съб 27 Мар 2010 - 16:28

Колега Диканаров на първа страница има снимки на дорадо,така отворих тази тема със лов на дорадо.
Юли гледайки снимката от ляво на дясно---саргос,саргос,паламида,сарпа,сарпа,угена.
Nikolov
Nikolov

Писане  dikanarov on Нед 28 Мар 2010 - 0:04

Благодаря!Видях ги двете на скарата! А тез дето ги наричате Саргос, аз наверно неправилно съм ги знаел като " дорадо" или "дорада". Имам в галерията си в naRiba.com няколко снимки с такива риби на дизгията си или на пясъка преди чистене и печене. На една съм с внука и бременната ми щерка, като дизгията ми със Саргос е плътно нодиплена от кръста ми до пясъка. Много я уважавам таз риба кулинарно. Докато другата, по-дребната наричана " дахаби" не! Много съм се чудел, защо наричат Дорадото още Долфин в текстовете под публикуваните снимки в " Океан", като съм оставал с впечатлението, че преводачи и редактори бъркат с делфин тази риба. То изписването им е еднакво./dolphin/ Чак сега от Пешо обаче видях, че има клас :-"делфинова риба"/dolpfin fish/ Не съм виждал и вкусвал от истинските дорадо, с които явно вие там редовно си се облажвате и нямам представа за тях, като какъв вкус са и с какво месо. По нежни ли са от саргос или не и имат ли морският мирис на скумриевите? Месото им бяло ли е или тъмно, сочно или сухо? Аз например обичам на тона тъмното месо, бялото ми е тричаво. Тон не съм стрелял,а купувал! Само веднъж имах възможност да участвам в улов на тон с катер, като тогава ми дадоха да извадя една риба меч 1м. дълга, но това е друга тема и извинете за спама.
dikanarov
dikanarov

Писане  Nikolov on Нед 28 Мар 2010 - 9:08

dikanarov написа:Благодаря!Видях ги двете на скарата! А тез дето ги наричате Саргос, аз наверно неправилно съм ги знаел като " дорадо" или "дорада". Имам в галерията си в naRiba.com няколко снимки с такива риби на дизгията си или на пясъка преди чистене и печене. На една съм с внука и бременната ми щерка, като дизгията ми със Саргос е плътно нодиплена от кръста ми до пясъка. Много я уважавам таз риба кулинарно. Докато другата, по-дребната наричана " дахаби" не! Много съм се чудел, защо наричат Дорадото още Долфин в текстовете под публикуваните снимки в " Океан", като съм оставал с впечатлението, че преводачи и редактори бъркат с делфин тази риба. То изписването им е еднакво./dolphin/ Чак сега от Пешо обаче видях, че има клас :-"делфинова риба"/dolpfin fish/ Не съм виждал и вкусвал от истинските дорадо, с които явно вие там редовно си се облажвате и нямам представа за тях, като какъв вкус са и с какво месо. По нежни ли са от саргос или не и имат ли морският мирис на скумриевите? Месото им бяло ли е или тъмно, сочно или сухо? Аз например обичам на тона тъмното месо, бялото ми е тричаво. Тон не съм стрелял,а купувал! Само веднъж имах възможност да участвам в улов на тон с катер, като тогава ми дадоха да извадя една риба меч 1м. дълга, но това е друга тема и извинете за спама.

Дорадото е много мазна риба има силна миризма която си остава както и да я готвиш,но е сладникава на вкус.
Вкусовите качества на дорадото са много по ниски от тези на саргоса.
Саргоса е една от най вкусните риби,както и да я готвиш е незаменима и сравняването и със останалите риби звучи някак невъзможно sunglasses2
Е.Хемингуей доста често описва в книгите си вкусовите качества от различни храни и плодове,но си е единствен по род -аз със сигорност не бих се справил ,но саргоса е на наи високото стъпало най-вкусни риби.
Тоновите риби ми харесват като салати,има различни рецепти,но някои от тях имат токсини на определени места на тялото,предимно главите.Главата на тона например не се яде както и и главата на паламидата.

Ето малко саргус от 2009
Nikolov
Nikolov

Писане  Петър Василев on Нед 28 Мар 2010 - 10:15

Емо ,миризмата идва от кожата ,затова маятика ,ламбуки,лици,акули ги дера.Тук моите приятели до вчера се назландисваха на Ламбуката(Дорадото),по тази причина ,че имала особена миризма и била много суха,но ги научих да я дерат и после във фурната с пресни домати и много кромид-лук sunglasses2 Става трепач. sunglasses2
Преди 14 години работих на един рибарски каик и като се хванат в мрежите акули ,просто ги хвърляхме пак във водата,но веднъж дойде един стар ,наистина ,,РИБАР (ο Θραψαλος, Янис),който много ме уважава,,за сметка на това пък не обичаше шефа ми,ми вика на ухо;;
--Абе ,що не продавате и акулите ,ми ги хвърляте през борда.
аз;
---Ми то всички рибари това правят.
той;
--Остави ги тия будали ,тия са пишман рибари,виж сега какво ще ти кажа;
-Не ги тачат ,защото са мързеливи,пък и имат много избор на различни видове хубава риба,макар,че вкусовите им качества на тези риби,които изхвърляте не са никак лоши.За да можеш да им разбереш вкусовите качества,утре така и така пак ще хвърляте риба,ти задържи няколко акули и като вдигнете мрежите и тръгнете към кея ги изчисти и одери.Това важи за всички хищници .
Така и направих,после във фурната и наистина човека беше прав.
Повече не изхвърлихме риба,,дярях си акулите и ги продавах,,пък и всичко одрано и изчистено се продаваше,защото и бяха евтини.
По-късно взех да чистя всяка закупена риба и така набрах много клиентела sunglasses2 до тогава никой не чистеше риба,,а сега ела да видиш magnifier как ги научих всички да си чистят продадената риба spying ,че и октоподите ги очукват смях
Петър Василев
Петър Василев
администратор
  администратор

Писане  dikanarov on Нед 28 Мар 2010 - 10:18

Пак направих пълна боза. Аз вместо да напиша Салпес съм написал Саргос. На снимката ти са две спари, паламуд и две по "либийски" дорада от ляво на дясно. Нали салпесите са със златисти линии от муцуната до опашката? В Либия биехме и едни риби с подобно на спарите черно петно на опашката, които ги наричаха :-"карагуз". Вероятно е турцизъм, останал от тяхното турско робство. Карагуз- черно око. На арабски черно е асуд. Те се с по-торпедовидно тяло. Това, че ползвате гръцките им имена ме често бърка и не ми се разбира за какво иде реч.Добре, че имате търпение с Пешо!
Да съгласен съм с теб за кулинарните качества на спарите! А и когато настреляш такива по около кило, като твоите става божествена скара!
dikanarov
dikanarov

Писане  Sponsored content

Sponsored content

Страница 4 от 12 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Next

Върнете се в началото

Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите