Сезон 2012

Страница 5 от 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Go down

важна тема Re: Сезон 2012

Писане  gogo26 on Вто 31 Юли 2012 - 10:00

Не се коси Рики,тиквеници много 60678
Аз в нашето море влизам без буй!Откакто преди две години на Аркутино един джет направи две обиколки около буя ми,докато аз отдолу в края на апнеята бера душа...бях с твърдото намерение ако оживея, да му направя още една дупка на гъза....ама драсна към Дюни и ...както и да е..
Та предпочитам сам да се пазя,отколкото да чакам друг да ме пази.
Двигателите на лодките поне се чуват добре от далече...
gogo26
gogo26
...........................

Брой мнения : 940 Рожд.дaта : 26.10.1971
Години : 47

Върнете се в началото Go down

Писане  vatus on Вто 31 Юли 2012 - 13:30

Гого, вярно е че двигателите се чуват от далече, лошото е обаче, че като си под водата не можеш да се ориентираш от коя посока идва звука и от какво разстояние и стреса е налице.
Имал съм стресова среща и с един "тих убиец" /така наричам сърфовете/, финката му ми одраска дясното рамо, а тя е като меч във водата и спокойно може да ти разцепи главата, лошото е че не можеш да я чуеш. Абе изкарах късмет, от тогава винаги когато изплувам от дъното се оглеждам нагоре за някоя сянка.
Така е, общо взето през активният сезон стреса надделява над удоволствието от подв. риболов.
vatus
vatus

Брой мнения : 2774 Рожд.дaта : 14.02.1956
Години : 63

Писане  gogo26 on Вто 31 Юли 2012 - 16:07

Хм,прав си Ватусе 12666 Виж тази опасност не ми е минавала и през ум.
Явно плажния сезон е и доста опасен за нас,пък има и риба sunglasses2
В петък бях на Силистар,в северното до него заливче има старо кейче ...пред него само едри платерини, взех две около половинка и се дебнахме с един много сериозен кефал...ама не успях...за първи път виждам кефал да лежи на скала в която се разбиват вълните и да чака дребни рибки като хищник.
В Китен на Атлиман,скалите където са заведенията...ври от платерина различни калибри...но бях само плувец с маска и шнорхел...там има една сериозна тръба от която се изсипва доста" манджа" в морето spying ....те така super
gogo26
gogo26

Брой мнения : 940 Рожд.дaта : 26.10.1971
Години : 47

Писане  rikitikitavi on Вто 31 Юли 2012 - 16:22

аз като чуя шум от лодка по -отблизо излизам с харпун протегнат нагоре. Като се покаже половината харпун над водата го поразмахвам и изчаквам и се оглеждам и чак тогава се показвам.
rikitikitavi
rikitikitavi

Брой мнения : 2273 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 44

Писане  КИРО on Вто 31 Юли 2012 - 22:39

Направо пускай стрелата в платното ве.
Преди се шашках когато тея "безшумните" карат точно срещу мен,и ми гледат сеира.
Сега ич не ги поглеждам,само им гледам сеира. spying
Нарочно го правят - това го разбрах вече де.
Сърфистите са рокерите в морето - докато си намерят майстора.
КИРО
КИРО
администратор
  администратор

Брой мнения : 21053 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 61

Писане  Ribarina on Сря 1 Авг 2012 - 0:27

Вярно че туристите червеното ги влече като муха,лайно смях До сега не се бях замислял.
Миналата година един сърфист направи предно салто от любопитство и сигурно той вече няма да проверява червени шамандури,ама колегите му имат да учат.
Как направи салто? Пусках мрежи и той реши да види каква е тази шамандура,като мина,тъй като шамандурите са две,една малка и една голяма (по ярки цветове) между двете явно въжето се закачи някъде и той прелетя с платното напред.После ме гони да ме псува съм го е...л ама си разбра явно грешката и се отказа преди да го сурвакам с канджата
Ribarina
Ribarina

Брой мнения : 1898 Рожд.дaта : 29.06.1982
Години : 37

Писане  карид on Сря 1 Авг 2012 - 8:27

Ribarina написа: ама си разбра явно грешката и се отказа преди да го сурвакам с канджата
Ти си бил голям сурвакар бре! смях смях смях
карид
карид

Брой мнения : 402 Рожд.дaта : 08.09.1974
Години : 45

Писане  rikitikitavi on Чет 2 Авг 2012 - 17:20

Днес заснех е те тая снимка.

[You must be registered and logged in to see this image.]

sunglasses2 sunglasses2
rikitikitavi
rikitikitavi

Писане  vatus on Чет 2 Авг 2012 - 17:26

С надписа отзад на стената посланието е ясно..
И аз много ОБИЧАМ да си стрелкам по рибки.. sunglasses2 :dancingHappy_i
vatus
vatus

Писане  roko koko on Пет 3 Авг 2012 - 9:09

Браво Ники ,хубава снимка си направил .Ама въпроса е кой е ковнал рибоците :525707397c05bb spying .Бъзикам се ,поздравления :609c1f728720fb
roko koko
roko koko

Брой мнения : 4372 Рожд.дaта : 23.04.1975

Писане  rikitikitavi on Пет 3 Авг 2012 - 9:26

абе то въпросното лице е от форума и обеща да напише репортаж ама незнам кога... 12666
rikitikitavi
rikitikitavi

Писане  roko koko on Пет 3 Авг 2012 - 10:00

:609c1f728720fb Не се коси,когато имаш време.Знам ,че чакането ще си заслужава.
roko koko
roko koko

Писане  rikitikitavi on Пет 3 Авг 2012 - 10:32

ааа нема аз да пиша. Аз бях само помощен персонал.
rikitikitavi
rikitikitavi

Писане  tolio_pm on Пет 3 Авг 2012 - 12:43

rikitikitavi написа:ааа нема аз да пиша. Аз бях само помощен персонал.

Боянееее, до кога щЪ чакаме бре?:)
tolio_pm
tolio_pm

Брой мнения : 66 Рожд.дaта : 10.03.1978
Години : 41

Писане  boysa on Пет 3 Авг 2012 - 13:35

Първи урок
Казват, че когато ученикът е готов учителят идвал. През изминалата зима изчетох доста за подводния риболов някои разбрах, други не можах, трети ги пропуснах. В началото на сезона започнах малко по-малко да натрупвам знания и практика. Почти всеки излет имах поне по една риба и безброй прекрасни мигове прекарани под водата. Писах и за моите приключения и преживявания и така се запознах с някои от вас. Седмица преди да изляза в отпуска прочетох „Мълчаливия спорт” и „Подводния риболов”, както и препрочетох някои от темите във форумите. Изпод редовете взеха да изплуват думички на пръв поглед прости, но толкова важни. Благодаря на всички, които ги написахте и вложихте знанията и мъдростта си в тях.
Още в първия ден на отпуската понеделник телефона иззвъня.
Моля!
Здравей, позна ли кой се обажда?
Не.
Значи не си ми записал номера.
Представи се един познат от форума. Репортажите на който следях редовно и се зареждах с приятни емоции. Разбрахме се да се видим на кафе. Имах малко работа до офиса а той каза, че си търси буй. Така избрахме едно кафе близо до рибарските магазини. Опитвах се да запомня всяка една дума от разговора, най важното от който разбрах, че на 90% от гмуркането е работа извън водата. В следствие на разговора той предложи да отидем до един от магазините и да ми покаже някои неща. Взехме ластици и въжета и жълъди. Показа ми самозатягащ се възел с който да вържа ластиците и жълъда. Разбрахме се в четвъртък да направим едно гмуркане заедно.
„Дай на човек една риба и той ще ти благодари един път, научи го да я хваща и ще ти бъде благодарен цял живот”.

Понеделник над вечер влязох да се гмуркам на буната на морската база в Каварна. Видях две риби, но не можах да стрелям. Прибрах се и до един успях да монтирам новият ластик и да сменя линията на въжето.

Вторник плаж на Болата мътна вода вълни и малко миди. От там на Зеленка. Отиваме с още един приятел Белян и жена му. Водата тиха и бистра 4-5 метра. Слънчевите лъчи играят по зелените камъни и създават усещането за топлота. Аз освен неопрена нося и една черна фанелка с дълъг ръкав, както ми каза един от вас. Приятеля е само по-шорти, но той е още в самото начало по пътя на познанието и опита, трябват му само време и желание. Още при първото гмуркане виждам риби, но се държат малко по-наплашено от предната седмица стрелям и пропускам. Новият ластик ми се струва малко по-бавен или може би това, че е по-безшумен. Дойдоха една групичка на плаж и взеха да цопат много. Обиколих камъка до буната нищо върнах се погледнах приятеля как се гмурка и се отправих в другата посока. Минах през Големите камъни и легнах на един от тях. Минаха няколко платерини, които също не можах да уцеля. Отидох на плиткото и започнах да стрелям по водорасли за да проверя как стреля харпуна. Правих това в края на апнеите. Поглеждам към камъка народ и още няколко кандидат харпунджии. Махам на приятеля да дойде към мен където е по-спокойно. При едно от гмурканията лягам до един камък и гледам по посока брега, до сега повечето риби идваха от там. С периферията на зрението си или със страничната си линия долавям движение от дълбокото към мен идва една доста прилична риба. Аз съм на дъното и очаквам всеки момент да ме забележи и да обърне, но явно фанелката помага Тя е с един паяк, който плете пайжина и сякаш така я оплитам, че не ме вижда . Вземам я хубаво на мушка, целя се в хрилния капак още веднъж се прицелвам добре и стрелям. Рибата е на въжето, но ми се струва, че не е много добре ударена. Тръгвам след нея без да си взема въздух. Тя се опитва да си освободи а аз да я накарам да легне на дъното. Успях да я хвана здраво за хрилете сърцето ме щеше да се пръсне не бях удрял такава риба. Потърсих кукана, но не мога да го освободя, взех стрелата и я забучих през главата, като контрата поставих както съм гледал по клиповете. Излязох на брега свалих плавниците и седнах на един камък, може би 5 минути стоях докато се успокоя. За мен риболовът беше приключил исках да запазя момента за по-дълго време и да му се насладя. Мислех да изляза от водата и да стигна по пътя до камъка от който влязохме, но се отказах обух плавниците и заплувах на обратно. На връщане срещнах един приятел, които преди седем година на това място беше уцелил първата платерина с харпуна ми днес първи ме поздрави за улова. На камъка имаше и други познати похвалех се с улова, направихме си малко снимки и тръгнах към Каварна.
Сряда плаж волейбол на Болата водата не е за мъже. Зеленка влизаме без неопрени. Вчера Белян каза, че не можел да се задържи на дъното и днес си беше взел и тежести. Разубедих го да ги сложи. Пробвах и аз ми то без неопрен и тежести не е никак лесно. Каманите за които се опитваш да се хванеш дерат и не можеш да стоиш тихо, а и много бързо ти става студено. Риба не взехме, но накрая Билян стоеше неподвижно на дъното.
Четвъртък ……..

Белян се обади пътувал към Болата. Тръгвам и аз
Извинявам се най вече на учителя, репортажът за четвъртък за да не бързам и да пропусна нещо ще го подготвя малко по-бавно само ще кажа, че за 10 часа направихме голям шлем Болата-Зеленка-Калиакра-Болата.

Поздрави на всички

Последната промяна е направена от boysa на Вто 7 Авг 2012 - 14:09; мнението е било променяно общо 1 път
boysa
boysa

Брой мнения : 864 Рожд.дaта : 22.08.1976
Години : 43

Писане  vatus on Пет 3 Авг 2012 - 15:18

:thumbsupsmiley super
vatus
vatus

Писане  roko koko on Пет 3 Авг 2012 - 16:54

Бояне ,кефя се максимално на историите ти :thumbsupsmiley :dancingHappy_i
roko koko
roko koko

Писане  rikitikitavi on Пет 3 Авг 2012 - 20:23

кефишшш на макс
bravo
rikitikitavi
rikitikitavi

Писане  rikitikitavi on Нед 5 Авг 2012 - 17:14

Неделя
Семейството спи, а мен ми са се ококорили очите още от 3 сабахлен. Аз що не всземе да отида за риба. Изшмулваъм се от леглото и оттивам да си сглобя първо един по-голям буй.От както ми отнесоха предния съм все нервен. Сега буя ми вече е големичък. Сдъвквам една праскова, скачам в неопрена и изсипвам цялото оборудване в джипа. От там до морето са ми няма и десет минути. Точно колкото две песни на Меноар. Морето ме посреща гладко и спокойно. Даже се виждаше и дъното. Значи е и бистро. Още е тъмно ама аз ква работа имам на брега. Цопвам се във водата. Интересно е , че се вижда. Оглеждам се внимателно ама няма никакви риби за стрелба. Тайничко се надавам на някой зъбчо ама уви. Не само зъбчо не мина ами и платерини нямаше. Залягам над всички малки и големи камъчета. Крия се под козирките и се заравям във водораслите. Еми нито една риба. А морето е гладко и може да се каже бистро. Отцепвам към дълбокото и там отново залягам де що камък видя. Отново същият резултат. Решавам отново да се завърна към брега. Не може да няма риба. Имам прясно инфо за големи пасажи. Трябва само да ги намеря. Залегнал съм до една големичка скала. Въздух колкото ми се иска. Пред мене едно спокойствие и дребни чучурини. Едната от особено дребните чучурини се засили да ми атакува върха на харпуна. Загледах я с интерес и ..я. има черна точка на дупето. Също и има и сребристо телце. Ура. Спари. Кефих се да му гледам опитите да ми захапи харпуна. Обещах му да се срещнем пак след две години и изплувах. Явно наоколо няма риби. Вероятно платерините още спят. Отивам на буната. Там е доста по- мътно. Лягам тук и там и по едно време ме наобикалят отвсякъде платерини. Тука са. Намерих ги. Опитвам се да си избера риба, но е толкова мътно, че не мога да си харесам по коя да стрелям. Най-големите са кум 300грама ама карай. От цялото ми лутане наляво – надясно накрая даже и не стрелям. Добре. Все пак риба има. Продължавам да залягам плътно до дъното и следващият пасаж направо ми каца на главата. Иларии и то стотици. Как да си харесам риба като всички ми малеят нещо. В далечината се вижда една риба поне два пъти по едра от другите. Решавам да я стрелям. Шанса да я улуча е почти нулев ама да грумна. Разбира се дистанцията е твърде голяма и стрелата не стига до целта. Гмуркам още няколко пъти и отново идва пасаж. Ама този път всичките са калибърче от 150 грама. Стрелям само с поглед и пасажа се изнизва. Рибите са доста стесирани. Минава ми още един такъв пасаж и решавам да изляза към плиткото за евентуални по-едри риби. На средата на пътя ме разминават няколко риби и това показва, че май съм постъпил правилно. Второ гмуркане и втори пасаж. Този път е рехав. Само от три риби. Едната ми хваща окото и я стрелям. Пропуск. Продължавам да търся риби и повече не намирам. Въртя се по всички възможни камъни и залягам на всички уж дашни места. Отново нито една риба. Времето напредва и се връщам на мястото където все пак съм видял риби. На буната. Този път закотвям буя и вече съм максимално безшумен. Няколко гмуркания и никакви видяни риби. Докъто раздишвам на повърхността и ..пасаж. минава пред мен и около мен. Не мърдам и не дишам. Вълна няма да ме клати и рибите постепенно се успокояват. Полека лека се доближават до мен. Взимам разбира се на мушка най-едрата и стрелям. Рибата се усеща и извърта преди да я стигне стрелата. Наближава седем и половина и времето, което съм откраднал е към края си. Реално обаче не ми пречи. Днес вероятно ще е безрибен ден. Нептун е решил да не ми дава риба. Да ама ми прати малкото спари. Решавам за последно гмуркане да мина от външната страна на буната. Вече е време да минават и от там рибите. Харесвам си два извадени по-навътре в пясъка тетрапода и се плясвам между двата. Позицията ми е малко като на щраус със скрита глава и тяло наместено най-смено на пясъка. Явно камуфлажа на неопрена е в моя полза и пред мен минават пасаж от иларии. Рибите са спокоини и мога да стелям всяка една. Ама пасувам. Чакам нещо по-едро. На следващото гмуркане ме изненадват два кефала. Водят се един след друг забързани нанякъде. По-големия е първи и по никакъв начин няма как да го поведа. Втория е без късмет и го улучвам. Истрела е точен ама не рискувам. Харпуна не ми е възан за буя и за аванс и отпускане са ми само петте дължини на кордата. Плувам след рибата и постепенно скъсявам дистанцията. Изчаквам удобния момент и пускам кефала да се отпусне малко. С две движения прекарвам кордата към гърба му и правейки примка с ръката си придърпвам кефала плътно до ръката си. Рибата е хваната здраво и е време да изплувам. Закаам я на кръста и вече съм много ама много щаслив. Отново се гмуркам до тетраподите. Платерините минават ама са далече в мътното. На третото гмуркане виждам големия кефал да се показва из зад камъка в търсене на другарчето си. Стрелям от няма и метър и за малко да пропусна тази голяма мишена. Стрелата минава в долната част на хрилете на рибата и аха аха да се скъса. Отново плувам енергично след рибата за да няма натег на месото. Рибата обаче не желае да ми помогне и примерно да легне между два камъка. Вместо това се въртим в една голяма спирала. Поне успявам някакси да насоча рибата към повърхността за да вземе глътка въздуг. За някалко секунди рибата спира. Използвам палзата да се надишам колкото мога и гоненето започва наново. Този път е кратко. Първия опит е неуспешен. Рибата ми се изплъзва, но твория път направо си я гушвам. Аха да я истърва и все пак си я моя. Закачам я на кръста до другата. Кой като мене. На този уж безрибен ден имам две големи риби. Аз съм обаче упорит има още половин час и упорито залягам на същото място. Минават иларии и то много. По-едрите обаче се държат на твърде голяма дистанция. Само малките и любопитните се доближават до мене. Все пак се пробвам отново на много длаечен изстрел. Рибата прави грешка в опита си да избяга от стрелата и е нанизана по дължина. Значи днес и илария улучих. Часа е почти девет и е време да излизам от водата. На брега има отново иларии ама са много плашливи и стоят далеч. Излизам и почвам ритуала по събличането и прибирането на такъмите. Наобикалят ме нахални и любопитни руснаци с което ми провалят една готина снимка на улова. Все пак права една в кофата колкото да има за разказа. Аз съм доволен от улова и то много. Единия кефал е 750грама, втория е 1000грама а иларията е цели 250. Имам за една прекрасна вечеря. Значи въпреки, че е добре да се влиза по-късничко за кефалови и в утринните влизания има шанс за улов.
От мен толкова за сега.

rikitikitavi
rikitikitavi

Писане  mitko_h_d on Нед 5 Авг 2012 - 17:55

bravo
mitko_h_d
mitko_h_d

Брой мнения : 313 Рожд.дaта : 04.02.1970
Години : 49

Писане  boysa on Нед 5 Авг 2012 - 18:44

Благодаря, за разказа! Прочетох го няколко пъти и си открих поуки. Последните няколко пъти и аз виждам в плиткото едни малки рибки със сплеснато тяло, черна черта на опашката и сякаш след жълтеникавата гръбната перка има извивка на Болата, Зеленка, Каварна и дори на Мартина. Днес жена ми каза, че е направила дори и снимки, но му падна батерията на апарата. Днес на Мартина по изгрев и аз имах среща с кефал, който стоеше неподвижен на половин метър вода върху една скала, но Нептун ми напомни, че трябва още морска вода да изпия, да натрупам още опит и знания. Пожелавам ти още много срещи с кефали и който хване кефа с кеф да се похвали.
boysa
boysa

Брой мнения : 864 Рожд.дaта : 22.08.1976
Години : 43

Писане  rikitikitavi on Пон 6 Авг 2012 - 21:32

свадбите почнаха и мъжкарите вече патрулират
rikitikitavi
rikitikitavi

Писане  Моряка on Пон 6 Авг 2012 - 22:27

Ники сега те чета и назад,много добри попадения Приятелю :3f7e6dc87de4b9 :3f7e6dc87de4b9 :3f7e6dc87de4b9 Постоянство и ерудизъм worshippy
Моряка
Моряка
глоб.модератор
глоб.модератор

Брой мнения : 8071 Рожд.дaта : 30.12.1967
Години : 51

Писане  rikitikitavi on Вто 7 Авг 2012 - 7:29

мерси много ванка
ама не мога едно нещо да разбера. тези риби изглеждаха огромни под водата, а сега на снимките изглеждат нюню 41990
rikitikitavi
rikitikitavi

Писане  boysa on Вто 7 Авг 2012 - 17:16

Поздравления Ники!
boysa
boysa