Сезон 2012

Страница 3 от 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Go down

важна тема Re: Сезон 2012

Писане  Pretor on Сря Май 23, 2012 5:35 am

Благодаря Ватусе, ще се старая :95a6347ec54c90 . Обаче знаеш, че ден с ден не си прилича. Нашата работа е да правим каквото трябва, пък другото е въпрос на късмет :5ff67901e688fa .
Pretor
Pretor
...........................

Брой мнения : 261 Рожд.дaта : 15.01.1967
Години : 52

Върнете се в началото Go down

Писане  rikitikitavi on Пет Май 25, 2012 1:55 pm

Днес бях настроен за голямо гмуркане и много риболов. На буната ми хвърлиха инфо за големи хишници и едвам сварих да се топна. На второто гмуркане ми минаха едни хубави кефали и ..пропуск. От там като ги почнах с една яка стрелба. Ама хайдутска стрелба. Аз ги гърмя, те си заминават ..много стреснати. Мина час и почнах да се чудя, защо не улучвам. Позамислих се още малко. Ами аз само рибите гледам, а съм забравил да ги меря. На това му се вика, дивеча да ти вземе окото. После се постегнах и вече имаше нормална срелба. По-едрите, обаче са много стресирани от постоянното рибарско и подводно присъствие и така и не улучих нито една от тях. Приключих гмуркането със 7 улучени и само 5 взети риби (дребни). Доволно. Другия път повече.
rikitikitavi
rikitikitavi

Брой мнения : 2273 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 44

Писане  rikitikitavi on Нед Юни 03, 2012 10:23 am

Лятото аха да доди и пороите ни отнесоха. Заредиха се дни с кофти за гмуркане море. Все пак Нептун ни отпусна време за гмуркане. Въпреки прогнозите за мътна и много студена вода, ето ни по тъмни доби строени пред колата. Целта е далечче на север и въпреки многото път не бързаме. Време много а и колата нещо притропва и трябва да се кара мноооого внимателно. Пристигаме вече на развидело. Обмисляме мястото. Отиваме на друго и там вече се решаваме да се топнем. Край брега са се наредили десетина делфина и видимо енергично папат риба.морето е като езеро и с удоволствие ги наблюдаваме. В далечината се виждат още няколко стада с делфини. Колко ли риба има, че всички ловуват тука.Започваме дългия процес на обличане и намъкване на оборудването. Времето е топло и без вятър. Ако беше обратното за две минути сме готови а сега отиде половин час. Най- накрая маската е под водата и започва пълззенето по 15сантиметровата вода. Разбира се резервния харпун се закачи няколко пъти, че ставах да го откачам. Колегата е вече набрал скорост и аз най-накрая съм на метър вода. Зареждам и тъкмо се раздишвам , когато мяркам някакви силуети в мътното. Принлижавам леко и се озовавам в огромен пасаж от платерини. Навсякъде около мен има риби. Заобикалят ме като остров и хич и не им дреме че съм на повърхността. Рибите обаче са твърде дребни. Я имат 100 грама я не. Все пак у мътното мяркам по-едричък силует. Истрела е точен и въпреки 5те дължини на въжето, рибата е на върха на стрелата. Едно за мен. В това време рибите продължават да си минават. Все още не съм се гмурнал, но явно не плаша много пасажа. Камуфлажа на неопрена е добър. Заредил съм и този път се гмуркам. Колкото и да внимавам пасажа се пръсна. Докато се мъча да се закрепя за дъното(защо ли точно днес свалих 2килограма от колана), рибите започват отново да ме наобикалят. Аз обаче против всички правила махам постоянно с плавниците и от това едрите рибки вървят доста на далече от мен. Все пак се пробвам за снайперски изстрел и отново имам попадение. Този път рибата е ударена до опашката и отново е на върха на стрелата. Бързам да я стихна но уви. Скъсва се малко преди мен. Не била моя. Колегата идва да ме пита какво правя, че не влизам навътре. Обяснавам за рибите и в този момент идва следващият пасаж. Двамата сме на десетина метра един от друг и не си прачим. Повечдам няколко риби, но не ми харесва размера. Отново съм на самата повърхност и в момента в които спра да се движа ме наобикалят. Пасажа отново е огромен и тече като река. Повечдам някой от едрите, но ме усещат и се крият в мътното. Накрая се решавам отново на дълъг истрел и отново имам риба. Дотук супер ама след минута рибата пресъхна. Тръгваме да обикаляме да търсим ново мишени. Налко по-навътре се замътва здраво и водата става ледена. Ама много ледена. Да залегнеш там си е дискомфорт от всякъде. Освен попчета друго нема. После виждам калканче. Размер на си ди. Ааа. Не може така. Трябва да се научи да се крие добре. Побутвам го с харпуна по дупето да му покажа, че е разкрито и то се изстрелва нанякъде. После намирам още две. Абе какво им стана на тези. Каква работа имат тук по това време. Малко преди пореднот гмуркане мяркам под мен някакви силуети. Гмуркам като утърван камък и кацам почти като листо на дъното. Пасаж от барбуна. Една минута лежах на дъното и края на пасажа не се видя. Между барбуните се виждаха доста меджити. Гледката беше невероятна. Все пак не се захласвах много, че можеше да има някой гладен зъбчо наоколо. Ама не. После още няколко пъти наминаваха барбуните. При едно от преминаването ми между две скали ме пресрещна пасаж от сафрид. Дълбочината беше едва 3 метра. В един момент всички риби спряха и стана аквариумна картинка. Е за такива мигове се топим у водата. От там нататъка срещнах дракон, раци и чучурини. Огромни пасажи с ува и гюмюш и пасаж от заргани. Изобилие от риби, ама с дребни за харпуна размери. Отидохме отново на първото място да дебнем платерините. Ама сега делфините ги нямаше, да набият пасажа в брега. Рибите минаваха пръснато на малки групи по самата повърхност и то на 30тина метра от скалния бряг. Дълбочината сериогна и като легнеш долу, не виждаш повърхността. Като си на повърхността те заобикалят в мътното. Общо взето мяркаш по рибка и това е. За час дебнене не можах и веднъж да стрелям. Отново се насочихме към плиткача ама и там пустош. Време беше да се изнасяме. Дето се казва понакиснахме се няколко часа. Ако имахме още време щяхме да изчакаме слетобеда ама този забързан наш живот. Друг път пак ще дойдем.
rikitikitavi
rikitikitavi

Писане  vatus on Нед Юни 03, 2012 2:26 pm

Ама си сладкодумец... super :3f7e6dc87de4b9 :thumbsupsmiley worshippy
vatus
vatus

Брой мнения : 2774 Рожд.дaта : 14.02.1956
Години : 63

Писане  sistefanov on Сря Юни 06, 2012 3:44 pm

Решихме с приятели да погмуркаме в Гърция. И в събота сутринта бяхме в Старво. Влязохме на плажа пред хотела, но ни чакаше неприятна изненада. Водата толкова мътна, че на метър напред не се вижда. Ванката тръгна към близките скали и след това като се срещнахме каза, че е малко по бистро видял риба, но не е имал възможност да стреля. Мето беше тръгнал в другата посока и беше ударил една платеринка и едни октопод. Вечерта решихме да пробваме на Олимпиада, но и там беше горе долу същото. Видимост 1-2м и никакъв живот. На другия ден рано сутринта двамата с Иван сме на Стратони. Там вече беше доста по различно. Видяхме лефери, но нямаше време за стрелба, няколко дребни лаврачета бяха оставени да пораснат, аз ударих три кефала и Ванката един. След обяда бяхме решили да влезем отново пред хотела, но отново не ставаше. И пак към Стратони. Но и там вече ни чакаше доста по мътна вода и освен разни дребосъци друга риба нямаше. И се прибрахме капо. 509601 В понеделник с Мето отново влизаме пред хотела. Водата пак мътна в залива никакъв живот. Той реши да излиза, а аз пак към скалите. Там беше малко по добре. От време на време имаше видимост по 3-4 м. Видях едно малко лавраче и на няколко пъти стрелях в мътилката по платерини, като взех три. Октоподи освен този на Мето за трите дни други не видяхме. Следобяд с голямо нежелание с Иван поехме към София, а Мето остана там да чака да се избистри. :5f3aea9b1ac151 :d5b65c17bec10f
sistefanov
sistefanov

Брой мнения : 140 Рожд.дaта : 29.03.1976
Години : 43

Писане  rikitikitavi on Чет Юни 07, 2012 4:38 am

водата мътна ама най-накрая и аз видях миграция (макар и само за час и половина)

:dancingHappy_i :dancingHappy_i
[You must be registered and logged in to see this image.]
rikitikitavi
rikitikitavi

Писане  Любак on Чет Юни 07, 2012 5:37 am

Добре бре подводничарче. :d5116e0ebf2fc8
Имам само един въпрос.
С харпун ли стеляш, или с двуцевка със съчми ? 12666

Риба N 6 е понадупчена повечко. смях :29e6bbd771c7f3 sunglasses2

135d02aa35ad75a2cb71
Любак
Любак
глоб.модератор
глоб.модератор

Брой мнения : 11699 Рожд.дaта : 19.07.1953
Години : 66

Писане  rikitikitavi on Чет Юни 07, 2012 12:29 pm

ку съм я улучил лошо я повтарям с тройката да не стане зян добитчето.
rikitikitavi
rikitikitavi

Писане  ПЛУВЧО on Чет Юни 07, 2012 12:40 pm

Тоя път си ги "понапукал". :thumbsupsmiley thumbsUp_icon
Любак написа:
С харпун ли стеляш, или с двуцевка със съчми ? 12666

Риба N 6 е понадупчена повечко. смях :29e6bbd771c7f3 sunglasses2

135d02aa35ad75a2cb71
:217b315cad77fe Ама си наблюдателен бе.Да Фнимавам в картинката тогава. 12666 Модераторът дебне винаги и навсякъде. 41990 :5ff67901e688fa смях
ПЛУВЧО
ПЛУВЧО

Брой мнения : 7379 Рожд.дaта : 01.12.1970
Години : 48

Писане  rikitikitavi on Пон Юни 18, 2012 11:19 am

По долу написания репортаж се насочи неочаквано в кулинарна посока. Затова препоръчвам четивото да се избягва от малко бременни и бременни жени. Благодаря за разбирането.

Отново имам малко обедно свободно време. Сезона на туристите е вече започнал и гъчканицата по брега е факт. Все пак си има и добри страни. Има хора по брега и ще ти кажат какво са хванали вчера, дори и да не питаш. Инфото обаче звучи разочароващо. Много мътна вода и една риба хваната предния ден. Отчитам, че това дето за хората е много мътно, за мен е нормално. За нямането на рибата не съм пък хич съгласен. Така, че се топвам. Вижда се един колега и решавам да не ходя към него. Море голямо. На второ гмуркане още в брега ме подминават платерини. Риба има. Малко по-мътно е от предните пъти и рибата се вижда доста за малко ама поне я има. Лошото е че ми е топло. За разхлаждане си свалям дебелите ръкавици. Почва голямата игра. Почти на всяко гмуркане минават платерини. Повечето са дребни. Едрите се стряскат от въртенето на харпуна и все ми бягат. Пропускам два пъти при почти невъзможни изстрели ама си ми е кеф. Отдавна не съм се топил във водата от всичкия този надошъл сафрид. На места водата е сравнително бистра и не ми се искува да стрелям с тройката. Успявам на няколко пъти да издебна добре пасажите с платерини , но са дребни и не стрелям. Красота е като застанат оклоло тебе. При поредно гмуркане ми се мярка малко по-едра рибка. Заобикаля ме по-мътното и все пак аз съм се подготвил да и гръмна веднъж, ако направи грешната маневра. В този момент вдясно с периферията се мяркат силуети. Големи. Времето послушно спира. От тук нататъка цялото действие се развива в порядъка на две секунди, но с много стоп кадри в тях. Пред мен от мътното изникват огромни риби. Стоп.Тези пък от де се взеха. Стоп. Сребристи. Стоп. Лефери ли са. Стоп. Пред върха на харпуна има риба. Стоп. Две риби се сряскат. Стоп. Ятото изчезва в мътното. Стоп. Отварям ръка и секунда след това харпуна ми се изстрелва в мътното. Времето отново започва да тече. Излизам на повърхността и търся буя. Малко пред мене е и не мърда. Явно кофти изстрел. Хващам въжето и то се опъва. Има риба. Започвам да раздишвам противно на всякакви правила. Максимално бързо и с ясно съзнание за мижавата апнея дето ще имам. Мисля да взема тройката ако не е ударена добре рибата, но предпочитам да не губя време в откачане и зареждане. Ако трябва ще се върна. Тръгвам по въжето на буя и в момента в който стигнах харпуна, той се засили напредд. Засилих след него. Видях дъното и стрелата си лежаща на него. Хванах двата края на кордата и видях две големи риби. Сякаш са ударени добре. Посягам едновременно с двете си ръце и с едно движение грабвам и двете риби. Изплувам на повърхността и се пуля в двата големи лаврака които държа. Нали уж лефери видях. Рибите обаче са големи, силни и бодът здраво голите ми ръце. Решавам да изляза на брега за да ми е по удобно. Уж няма вълни ама от време на време плясва върху камъните. Има колега и му искам помощ. Измъквам се на плоската скала и почвам да оправям макрамето от корди, въжета, риби и други подобни. Бърза работа нямам. Полека лека се успокоявам, а и успявам да си наредя снаряжението. Отново топвам във водата. Още ми се плува. Виждам доста платерини ама все дребни ми изглеждат. Продължавам да се гмуркам и на поредния пасаж една спряла риба ми се стори добра. Изстрела е точан ама на повърхността рибето се оказа дребно. Да те тояде чак. Продължавам гмуркането и забелязвам, че платерините са се наплашили здраво и минават надалече от мен. На няколко пъти имам добри възможности за изстрел, но мътната вода ми пречи да определя добре размера на рибите. Докато я харесам от нея остава видима само опашката. Пробвам два пъти стрелба в опашка, но пропускам. Усещам, че емоцията от големите риби ме отпуска и вече съм се наплувал. Мисля си, че с тройката щях да ударя поне десет риби, но не ми се занимава вече. Решавам да се прибирам. По пътя към брега залягам тук и там и постоянно минават риби. Ама мерака ми го няма и съответно реакцията ми е като на заспала котка. Даже и не стрелям. Излизам и се наслаждавам на големите лавраци. За трети път виждам в живота си и за първи път стрелям по лаврак. Идва информатора ми от влизането и ми прави услуга да ме фотне.
Прибирам се и разбира се меря рибите. Малката е”само” кило и половина, а голямата е двойка. За мене това са много добри риби.
Отделям голямата за вечеря.
Почиствам я и я полагам да полегне върху морската сол.
Затрупвам я добре с останалата сол и я турвам у фурната да се пече.

През това време сме опънали с жената една масичка на тиферич и се наслаждаваме на хубавото време. Компания ни правиха една салата, едни мариновани сафриди и желирано-мариновани хапки от платерина. Намират се и някакви зелени маслини натъпкани с аншоа.
Да не забравим и леденото узаки.
Дето се вика колко малко му трябва на човек да е щаслив. Сега е момента да разкажа на първия си слушател как съм хванал тези големи риби. (абе то на жената отдавна и е втръснало да слуша за риби ама нали е добре възпитана и се прави на очарована.). Малко след това рибата е готова. Изчаквам я да изстине малко , че е вряла. Чупя черупката
и сервирам по едно огромно, дъхаво, кристално бяло и вдигащо пара парче риба (без кости). После последва едно продължително мълчане, единствено нарушено от репликата: абе на това как ще му ходи и малко соев сос...
След това в чинията ми остана само това.
засега от мен Рикитикитави, край.
Пп на всички наслука.
rikitikitavi
rikitikitavi

Писане  Valyo68 on Пон Юни 18, 2012 11:42 am

Прекрасно поднесена рецепта за Лаврак! Браво Рики! Страхотни рибоци. Наздраве! :609c1f728720fb
Valyo68
Valyo68

Брой мнения : 56 Рожд.дaта : 29.03.1968
Години : 51

Писане  justinian on Пон Юни 18, 2012 1:19 pm

Браво, Рики! :609c1f728720fb
justinian
justinian
глоб.модератор
глоб.модератор

Брой мнения : 917 Рожд.дaта : 05.02.1970
Години : 49

Писане  ПЛУВЧО on Пон Юни 18, 2012 1:39 pm

ДоОобре ве Ники. :thumbsupsmiley Хубава слука си имал под водата. thumbsUp_icon
ПЛУВЧО
ПЛУВЧО

Брой мнения : 7379 Рожд.дaта : 01.12.1970
Години : 48

Писане  Кирил Калчев on Пон Юни 18, 2012 1:50 pm

Супер си Ники sunglasses2
Кирил Калчев
Кирил Калчев

Брой мнения : 1053 Рожд.дaта : 01.07.1978
Години : 41

Писане  roko koko on Пон Юни 18, 2012 2:38 pm

Ники , с един изстрел и двата ли бе брат....ебахти късмета.мътно било.А за рецептата нямам думи ,става мозък ,аз я мажа върху солта с разбито яйце, ама не намирам разлика eyeballs_icon
roko koko
roko koko

Брой мнения : 4373 Рожд.дaта : 23.04.1975

Писане  veis on Вто Юни 19, 2012 1:06 am

Браво колега :thumbsupsmiley къде се случва това ,ако не е тайна ? worshippy
veis
veis

Брой мнения : 342 Рожд.дaта : 04.05.1974
Години : 45

Писане  vatus on Вто Юни 19, 2012 3:19 am

Ееееееее Рики-Ники....връхтъ си!!!
Голяма слука си имал, ама пък да направиш дубъл на лавраци и да си ги вземеш безпроблемно, си е направо - висш пилотаж.
Този сезон, ти си нашият герой.
Ама то май, независимо на кой край на света се намираш, все голеееееееми ги вадиш. super :thumbsupsmiley worshippy
vatus
vatus

Брой мнения : 2774 Рожд.дaта : 14.02.1956
Години : 63

Писане  Pretor on Вто Юни 19, 2012 6:27 am

Това си е направо нечовешко :). Поздравления за слуката и за отиграването на ситуацията :thumbsupsmiley ! Дай боже всекиму :d5b65c17bec10f . Може и един по един.
Pretor
Pretor

Брой мнения : 261 Рожд.дaта : 15.01.1967
Години : 52

Писане  rikitikitavi on Нед Юни 24, 2012 7:14 pm

Отново сме на почивка за няколко дена.
Минусите и плюсовете на мястото отдавна са ни известни и все пак положителните неща са повече. Този път избрахме по-луксозни бунгала, но далечко от плажа. Все пак сме моторизирани и тази дистанция не ни е проблематична. За комарите пък сме си приготвили едни спирали и те също не се пречкат. Плажа е голям ама тъпканицата е забележителна. Все пак има начин да се промъкваме покрай една бариера и да се паркирваме на един почти пуст паркинг. От там има една почти тайни стълби и се излиза в края на плажа далече от досадните руснаци. Е излизаш близо до бедните хора, дето нямат пари за бански ама то не винаги е минус. Както и да е.
Настанихме се на голямото бунгало и се пуснахме до плажа. Водата мътна ама вълните не бяха големи. Малкия можеше да почне с уроците си по плуване. Имаме обаче един проблем. За дечко е задължително де се смее енергично докато скача по вълните и от време на време някоя успява да му влезе в устата. Което разбира се води до пълно коремче с морска вода. Това пък води до ….блааааа, ама това са незначителни подробности. Че искарахме си чудесно. Даже и тен понаправихме. После в бунгалото на салатка и ракиика. На печени кюфтета и на релакс на макс. Ама се поизмързеливихме със кеф. Все пак сме на почивка.

В три и половина сутринта ми звъни телефона и се измъквам полека от стаята. Докато ми се отворят очите издъфквам един кроасан и даже си изнамирам хапчетата за кашлица. Бухам на сухо от два дена, а се каня да се гмуркам. След поразсънването се натъпквам в неопрена, скачам в джипа и се отправям към плажа. На средата на пътя неприятна изненада. Бариерата е пусната и заключена. Успявам да набутам джипа в едно мини –ъгълче и нарамвайки чувала с оборудването се насочвам към водата. Минавам известно раазстояние на леви –десни и мисленно се ядосвам, че е плажния сезон. Пролетта спокойно мога да си се закарам директно до мястото за гмуркането ама на връщане ще трябва да газя по хората..
Стигайки избраното място за има няма половин час,се натъквам на пет лебеда. Те пък какво правят на плажа лятото. Малко накриво ме гледат ама не ми пука. За момента ми е по-важно липсата на въздух и липсата на вода. Какво да се прави, днес не съм с умната си глава. Пия малко морска вода колкото да не хриптя като дърт пушач. Поглеждам към просветляващата вода и виждам, че е мътна. То пък егати и късмета. Приемам, че ще е поне с идея по-бистра от тази във Варна и се топвам. Ами мътно си е. Правя първо гмуркане на близкото камъче. Дълбочината е към два метра. Лягам на дъното и ме наобикалят платерини. Силуетите трудно се различават. Опитвам се да премеря някоя ама всички се стрелкат неорганизирано. Една спира встрани от мен. Оръщам глава и виждам един малък лефер. Ихааа. Почвам да въртя харпуна и рибока се скрива зад гърба ми. Превъртам набързо из главата варианти и се спирам на зверска аларма. Почвам да хлопам енергично по-камъните. И . Нищо. Тръгвам да изплувам и виждам леферчето се изнася от към гърба ми. Още не е съвсем разсветляло и почти не се вижда във водата. Раздишвам набързо и рибата прави едно къгче точно под мен. Отново съм на дъното и вдигам голяма аларма. Отново леферчето минава от неудобна страна и толкова. Повече не се завъртя. Надъхал съм се здраво и почвам на сериозно да се оглеждам за рибоци. Минават платеринки ама рехаво и дребни. Продължавам да се оглеждам. На няколко пъти стрелям ама ядец. Рибите са дребни и в мътното не е лесна стрелбата. По едно време се озовавам да огромен камък. Видимостта тук е малко по-добра. Докато раздишвам и покрай мен потича река от платерини. Тука са. Лягам леко и се наслаждавам на парада пред мен. Избирам една дето се откроява като размер от останалите. Премервам я спокойно и изстрела е точен. За късмет съм улучил две. Отново дубъл. Второто рибе е съвсем дребно, но си го прибирам. Няма да го захвърля де. Имам още няколко гмуркания и на всяко от тях реката от риби минава край мен. Наврял съм се в една цепка и не се виждам изобщо. Платерините ме усещат слабо и просто спират, обзети от любопитство. Всички обаче са дребни и само им пожелавам среща догодина. Понякога обаче минават някои и по-едри и успявам да гръмна някоя и друга. В мътното сякаш минават по-едри риби. Примъквам се на следващото камъче и наистина пасажа е от по-едри риби. Взимам една от тях. Отново съм на позиция ама рибите почват да се плашат нещо. Решавам, че е от въжето на буя. Все пак морето е напълно гладко. Закотвям буя в брега и още на първо гмуркане край мене минава една платерина към 800грама. Рибата е спокойна и я взимам от голяма дистанция. Въпреки, че съм без буй, рибите отново нервничат. Пръскат се от най – малко движение и повечето изстрели са напразно. Крия се добре и въпреки това пасажите се плашат от мен. Поредния пасаж е от килограмови риби и отнова се налага да стрелям на голяма дистанция. Рибата не е добре ударена ама си я прибирам. Отново се крия между два камъка и в дясно на мен изкача ловуващ лаврак. Рибата е между два и три килограма и се движи на добра скорост. Явно преследва нещо. В момента в който започвам да въртя харпуна, тя ускорява още и в секундата преди да изчезне силуета и направо се размазва от скоростта. Сърцето ми тупти доста енергично от вълнение. Ето кой е плашел рибите. Прекарвам почти половин час в дебнене с надежда за втора среща. Уви. Не само, че лаврак не видях ама и платерините бяха само дребосъци. Влязох навътре и там същата ситуация. На брега мина един пасаж с по-едри и взех една. Часа стана осем и половина и тръгнах да се прибирам. Съвсем в брега минаха още няколко платерини и още една остана за вечеря. За днес достатачно. Имах седен риби, като три от тях са между половин и един килограм. Прибирането беше неприятно. Слънцето беше напекло здраво и разстоянието ми се стори двойно. В бунгалото неопрена го смъкнах за секунди и хладния душ направи чудеса. А после ми подадоха и едно голямо и ухано кафе и всичко си доди на място. Исчистих и осолих рибетата и хайде на разходка. Посока град Бяла. Там жега. Напече ни доста, а и сладоледа не успя да ни ухлади. Да ама климатика работи здраво и поне в колата се живее. Опитахме се да отидем и на плажа ама не се получи нещо. Пообърках пътя и се озовах на пристанището. Там не ни хареса и се насочихме наобратно към бунгалото за следобедна почивка. Пихме по едено кафе, ударихме по една глава и като стана хладина се насочихме към плажа. Сянката беше паднала и хората с и без бански се бяха изнесли. Полудувахме и се потъркаляхме няколко часа. После се уредих с барбекю и сухи дърва. Нещата станаха сериозни, когато изровихме и запалка.

Намятах рибите и се настанихме на салатка с лимонена бира. Беше студена и ставаше за пиене. После се отдадохме на живо преяждане с платерини на скара. Дааа. Има нещо уникално в този вкус.
Изядохме, колкото успяхме и с останалите рибета почерпихме съседите. Доволно. После се прибрахме да отмаряме и отиграване. Разискахме стратегията и за утрешня ден. Този път за щях да пешеходствам от бунгалото, а жена ми с малкия ще ме посрещнат на плажа и после ще заплажним до към обяд.
Отново е по никое време сутринта и отново ми дрънчи алармата. Този път се правя на хитър и си взимам вода и виолетка за смучене. Давам сериозен ход и за има няма 40минути съм на вчеращното място. Малко по-късно е ама карай. Нали съм на почивка. Още в брега се натъквам на спящи платерини. Отнова са дребни и все пак намирам една по-едричка. Тя пък се стряска нещо и прави разни странни лупинги и кръгчрта. Като резултат изтървам. Нормално за мен. Следващите дебнения са резултатни до толкова, че виждам постоянно риби. Виждам и не стрелям. Почвам да търся нещо по-едро. На метър дълбочина намирам място където завъртат триста грамови рибета. Аз обаче съм лек за лягане на тази дълбочина. Налага се да се хващам по камъните. Единствения ми истрел е успешен, но неточен. Рибата се гмурка при звука на изстрела и стрелета само я драсва по гърба. Влизам малко по-дълбоко. Там също минава по някоя риба. Ама като цяло е безрибно, в сравнение от вчера. Започвам от скука да се опитвам да създавам звуци като от риба хрупаща червей в пясък. Малко след това от нищото изплува една опулена платерина с добри теглови показатели. И тази риба се гмурка при изстрела и пропуска е за мен. Продължавам с опитите. При някои звуци идват платерини, при други идват гюмюши. Ама явно опити си трябват. Изтървам още няколко пъти. Последната стрелях от пределна за харпуна дистанция. Улучих и пробих рибата. За лош късмет рибата не успя да подмине контрата и се измъкна. Повече едри риби не видях. Влязох още малко навътре и се натъкнах на много дълга мрежа опъната успоредно на брега. Доядя ме здраво. Ето защо няма платерини. От там се насочих към едни далечни камъни. Доста плуване беше до там ама по целия път бяла риба не видях. Попчета обаче колкото му се иска на човек. Направо започнах да обмислям да ги почвам. Ама като нямам харпун за такива риби. Стигнах въпросните камъни и там също пустуш. В главата ми започва да се промъква чутата прогноза за времето. За рязката промяна която идва. Може пък затова да ги няма рибите. Продължавам с гмуркането ама риби няма. Даже и попчетата се изгубиха. Виждам камък с миди. Последните години това е много рядка гледка. Изваждам няколко на повърхността да преценя дали са достатачно големи за вечеря. Еми неса. При следващото гмуркане ме изпреварва морска котка. Я котенце. Не съм виждал от години. Обещал съм на жена ми да пробва една за вкус. Котето си се движи нанякъде и аз съм като сянка след нея. Крия се зад всеки удобен камък и почти не ползвам плавници за да не ме усети. Въздуха ми започва да свършва и решавам да наближа на изстрелно растояние. След като ме закрива един голям камък засилвам скоростта. Котето усеща нещо и застива за момент. Това е последната и грешка. Изстрела е точен и тежката стрела видимо я кара да изпадне за момент във вцепенение. Аз се отправям към повърхността, да съм на безопасно място за следващото действие. Котето се освестява и хуква. Стрелата е забита здраво някъде и не позволява да се отдалечава. Това ми позволява просто да седя на едно място и да изчакам. След като мина първоначалния устрем на рибата дойде най-опасния момент в лова на котки. Трябваше да се обезвреди отровния шип. Изчаквам я да се пооплете между камъните и да почне да плува само направо. По-точно да буксува направо. Внимателно се гмурнах отзаде и с много плавно движение посегнах към шипа. Право на грешка нямах. Хванах опашката на мястото на шипа(там е единственото място дето не се приплъзва) и я…..изтървах. подяволитемамка….глупакгуведу…. поглеждам внимателно опашката и намирам причината. Шипа на котката е много тънак и от там не съм успял да зацепя добре. Това ме е и спасило от поряазване. Добреее. Следващото посягане е отново успешно, но решавам да пробвам една тактика на един професионален рибар. Преди котката да си дръпне опашката и евентуално да успее този път, огъвам опашката където е шипа. В секундата преди да я изтърва се чува лек пукот и в ръката ми остава по-голямата част от шипа. Добре. Вече мога безопасно да сложа котката на кукана. След това я избавам от мъките и. след две гмуркания усещам парене на ръката си. Това не е добре. На повърхността виждам, че кожената ръкавица е срязана. Това е много лошо. Свалям я и виждам лека резка на единия си пръст. Минал съм на по-малко от косъм. Срязана е само дебелата ми кожа. Олекна ми. За втори път успява коте да ми одержи кожена ръкавица ама за първи път ме докопва. Повече не гмурках. Този голям котарак даваше голямо съпротивление на буя. Време е да излизам. На плажа се опитвам да направя скара за багажа и подпиралка, имитация на шезлонг. Събота е и по някакъв начин трябва да покажа, че мястото е заето. Разбира се нямам кърпа, а не върви да просна неопрена на пясъка и слънцето. Моите хора дойдоха и разбира се имаше сесия с рибата.

Половината плаж намина да пита това реба ли е. Ми риба е. Прехвърлих я в хладилната чанта и после се отдадохме на плажни лудории. Или по-точно на плажно мързелуване. Като направихме по една кофа тен се отправихме на сянка. След едно разхладително се отправих към банята за последната част от борбата с котката. Естествено първо я измерихме. Оказа се 12,4килограма. Свалих кожата на големите крила, на малките крила и на гърба само остъргах киселия пигмент от кожата. Дроба също беше изваден.
Осолихме парчетата и след малко почивка, ето ми отново на плажа. Имало било още малко тен за събиране. Вечерта запалих здраво барбекюто и отново имахме печена риба.
За вкус какво да кажа. Черно месо с вкус на нещо средно между телешко и свинско. Честно след вчеращните платерини не ми се услади много. Все пак отново занесохме на съседите и отново имахме много положителни отзиви за невероятно вкусното рибешко месо. А сега де.
После се отдадохме на обсъждания на рибени ястия, после на разни други теми и ..почивката ни свърши.
Неделята ни беше ден на возене. Минахме през плажа на Фичоза-лудница. През плажа на Аспарухово-лудница и много мръсна вода и силен вятър. От там на Макдоналдс, като едни истински екскурзианти и накрая се озовахми у дома си.
rikitikitavi
rikitikitavi

Писане  КИРО on Нед Юни 24, 2012 7:40 pm

И накрая като те чета - се чудя какво да пиша после.
Котката ми сви сърцето,добър екземпляр Ники. worshippy
КИРО
КИРО
администратор
  администратор

Брой мнения : 21060 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 61

Писане  gogo26 on Пон Юни 25, 2012 7:07 am

Тц-тц-тц...имаш си дар слово bravo bravo
Рики,къде се развива действието?Около Камчия ли е?Че жината ми пили мозъка да ходим там на бунгала 19d965a16c15e2fb96b8
gogo26
gogo26

Брой мнения : 940 Рожд.дaта : 26.10.1971
Години : 47

Писане  strijok on Пон Юни 25, 2012 8:51 am

Мачката е добър завършек на риболовните ти преживявания за този път sunglasses2
Бравос :thumbsupsmiley :thumbsupsmiley :thumbsupsmiley :thumbsupsmiley
strijok
strijok
глоб.модератор
глоб.модератор

Брой мнения : 5466 Рожд.дaта : 24.03.1972
Години : 47

Писане  rikitikitavi on Вто Юли 03, 2012 12:15 pm

на Ной за три часа доволно видяни риби. На кукана се озоваха 8 платерини, най-голямата е килце.

водата мътна, мръсна и гадна. Вълни и течение нямаше
rikitikitavi
rikitikitavi

Писане  ???? on Вто Юли 03, 2012 3:22 pm

Чудя се как да ти викам вече 12666 Рики разказа,Рики яката слука или Рики майстора ,всъщност това не е важно,важното е все така да имаш поводи, и да ни радваш с преживяванията си над и под вода .....rikitikitavi :609c1f728720fb
Anonymous
????
Гост

Писане  rikitikitavi on Вто Юли 03, 2012 5:09 pm

мерси и благодаря за хубавите думи

ама само да кажа-риба има наистина много.Ама от компа не става да се хваща...
rikitikitavi
rikitikitavi

Писане  Sponsored content

Sponsored content

Страница 3 от 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next