Сезон 2012

Страница 4 от 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Go down

важна тема Re: Сезон 2012

Писане  vatus on Вто 3 Юли 2012 - 20:29

Рикиникитикитави - в морето - "пПоразяващата ръка", пред компа -" Поразяващото перо"! sunglasses2
vatus
vatus
...........................

Брой мнения : 2774 Рожд.дaта : 14.02.1956
Години : 63

Върнете се в началото Go down

Писане  boysa on Вто 10 Юли 2012 - 14:22

Здравейте, ето и от мен един разказ със скромен улов!
Точно си мислех, че този уикенд няма да ми остане време да гмуркам и се събудих:
Бях станал рано, но не за да ходя за риба. Още по патя за село посрещнах изгрева. Замислих се колко добре би било да се гмуркам в момента , но няма как. Дори ми минаваха и идеи да взема неопрена и на връщане да се отбия през Тюленово. Приключих със задачите и към един вече бях в Каварна обядвахме и се опитахме да преспим дъщеря ни. Както обикновено заспахме и ние. Бях само задрямал и по-скоро събирах сили. Около 2 станахме измъкнахме се по терлици натоварихме багажа, кратък разбор в Каварна или на Болата. В 5 бяхме поканени на гости и въпреки краткото време избрахме Болата хем щяхме да занесем и малко миди. В два и половина пътувахме а в 3 без нещо вече паркирах на буната. Не облякох неопрена, бях решил първо да извадя миди, а и водата ми се струваше топла. Бодиборда, гагама ,живарника, харпуна и аз бяхме във водата от лявата страна на буната, а жена ми Детелина изпробваше „новият”фотоапарат от дясната страна на буната. Тази година май месец по празниците бяхме на Китен на бунгала там нищо ни се удави фотоапарата за подводни снимки и понеже още беше в гаранция и след месец опити за ремонт ни дадоха нов.
Обиколих вплиткото и около големите камъни но риба не видях. Оставих харпуна наскубах 2-3 гагама и тръгнах да излизам. Гледам на буната жена ми в жълт бански размахва оранжевите си плавници. Аха явно е видяла нещо. Заплувах бързо, но с мисълта, че ще ми трябват сили и за гмуркане. Когато излязох ми каза, че имало много риби в плиткото дори няколко големи. Гледам двама трима колеги са паркирали на буната обличат едни камуфлажи наизкарали едни дървени харпуни чак сърцето ми се сви. Изсипах мидите в кофата без да ги чистя попитахме един от колегите колко е часа – 3.30 оставаше ни около час време и побързахме да влезем във водата. Направих няколко гмуркания на лявата буна, но риба не видях и се отправих към дясната, където жена ми е видяла рибите. Много рядко гмуркам там особено когото има хора, но какво да се прави краста. Водата топла и много мътна почти не виждам върха на харпуна, но има риба. На където и да се обърна виждам риби, не големи, но ги има само, че има и хора. Някакви чужденци двама младежи и една девойка стоят на повърхността на водата и си бъбрят нещо. Дълбочината беше около 4 метра, като на метър и половина мътна и много топла а по-надолу студена и бистра. Като се гмурна и гледам хубави платеринки да плуват около краката на чужденците сякаш знаят, че са на сигурно място и няма да стрелям. Така постояхме десетина минутки и най-накрая младежта се изнесе към плажа. Оглеждам се няма хора, гмуркам се лягам в бистрото на един тетрапод след няма и 10 секунди гледам 4-5 платерини. Прицелвам се повеждам стрелям и първата риба е на въжето. Тръгвам след нея кратка борба и е хващам здраво за хрилете. Пак съм без кукан, но и без неопрен и тежести гмуркам се много по свободно и само малко ми е студено. Изваждам рибата слагам я в живарника зареждам и се гмуркам. Пак риби изчаквам за нещо по-едро, но пак са същия калибър прицелвам се изстрел и пак риба процедурата е същата. Вече си мислех, че щи ги разбия а и бях станал снайперист два изстрела и две риби зареждам гмуркам чакам и злизам обикалям тук там никъде риба. Явно съм се намесил грубо и останалите са офейкали. Обирам малко рапани гледам жена ми прави знак, че е време да излизам. В плиткото преди да изляза гледам 4 платерини едната ми изглежда добра прицелвам се и натискам спусъка натискам, натискам, натискам опитвам се да преместя предпазителя, но нищо ни става. Свалям ластика от стрелата натискам спусъка работи, зареждам рибите пак са там и пак натискам, натискам и нищо явно не е за мен тази риба излизам правим си някоя друга снимка и дим да ни няма. Прочетох за спусъка и ако продължи така ще трябва и да понауча а не само да чета. Извода от днешният ми риболов беше, че рибата се държи на границата на термоклина, както казват и едни най добрите . Дали беше от рекичката или от някакво течение незнам, но дори и като се гмурках за миди водата беше доста топла въпреки, че там е дълбочко, а в плиткото около буната беше доста по студена. Един комшия рапанджия ми каза, че слизали и на 15+ и там водата била доста топла. Поздрави на всички за успешния и екзотичен улов.
boysa
boysa

Брой мнения : 867 Рожд.дaта : 22.08.1976
Години : 43

Писане  rikitikitavi on Вто 10 Юли 2012 - 16:03

браво боис
следващият път се пробвай 100метра на север от буната. Има едни пръснати големи скали.
rikitikitavi
rikitikitavi

Брой мнения : 2273 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 44

Писане  rikitikitavi on Вто 10 Юли 2012 - 16:06

[You must be registered and logged in to see this image.]
днес е рибен ден. Рибата е активна и шари навсякъде. Основно са дребни платерини ама се мярка и по някоя едричка. За край Нептун ми прати един бягащ нанякъде кефал. :dancingHappy_i

малко по-подробно
рибата се въртеше основно в брега. Най-много платерини видях на 3-5м дълбочина. Половината минаха на границата на камък и пясък, а останалите минаваха вътху самите камъни. Слетобеда платерините излязоха да пасът върху камъните и на пясъка не се мяркаха риби. По-големите платерини бяха винаги в началото на групата или сами. Хрупането на пясък се оказа доста удачен вариант и определено завърта платерини и барбуни. Някой пасажи с дребосъци по три пъти успявах да ги върна. На дълбокото отново има ловуващи котки. Кефала беше сам и то в дълбокото. Мина доста забързано. Слетобеда дигна малко време и се получи едни интересни ляшкащи вълни. Те скриваха идеално шума ми от предвижването и една от едрите платерини се наложи да я побутна с върха за да се дигне от дъното и да я стрелям на чисто. Доста лодки минаха и направо стресираха рибите.
rikitikitavi
rikitikitavi

Писане  felippemassa on Съб 14 Юли 2012 - 17:06

Днес на фичоза за първи път се гмурках на дълбочина максимум 2 метра с хавайка. Резултатът е 3 кучета, и малко раци. sunglasses2 Попчета почти не видях, но няма значение , голям кеф е в подводния свят. След 2 дена идват и плавниците и пак ще отида малко да си начеша крастата. 488232
felippemassa
felippemassa

Брой мнения : 488 Рожд.дaта : 04.08.1988
Години : 31

http://fishingbg.nforum.biz/index.htm

Писане  boysa on Вто 17 Юли 2012 - 15:09

Русе-Русалка
Колко общо има в имената.
На 13 Юни племенникът Мишо навърши 1 година. Брат ми Момчил и жена му Марияна, трите МММ, живеят в Русе и бяха решили да му направят кръщене на 14 в Бесарбовският манастир, после банкетче, а на 15 Прищъпулка. Изкарахме страхотно. Забавлявахме се, децата скачаха людяха и се смяха заредихме с оптимизъм и много приятни емоции. В неделя 14.30 се прибрахме в Каварна. Оставихме майка ми и дъщеря ни и взехме оборудването минахме през още една две спирки и се сетих, че съм забравил маската и плавниците, какво въобще бях взел, добре, че бяхме още в Каварна, върнахме се взехме ги и продължихме към село да оставим баба . Около 15.10 тръгнахме от село Ваклино.

Русалка
Пристигнахме към 15.40. Чичката на бариерата нещо се разкиска, че от днес трябва да плащаме, но аз се направих на ударен и минах преди да пусне бариерата. Паркинга беше пълен все с хубави автомобили. Може би поради това са и мераците за вземане на пари, че да отсеят раята да не им се пречка, а и паричките не са никак малко. Паркирахме малко преди бариерата за рибарското селище. Когато спряхме видях да минават няколко колеги с плавници и харпуни, попитах ги как е водата. Казаха, че била топла, но на дълбокото имало и места със студена вода, а и че ако побързаме може да видим делфините. Последното ме накара много бързо да облека неопрена и да нарамя оборудването. Детелина вече се беше облякла и направо завираше, въпреки че бяхме на сянка под дърветата. Шляпахме боси по асфалта, който буквално гореше стъпалата ни и накрая направо си отдъхнахме, когото стъпихме върху пътечката с пожълтелите треви. Стигнахме до плажът. Водата в плиткото кристална, вятърът юг-югоизток слаб и съвсем малки вълни. Народ и в плиткото и на дълбокото, но има и много места, където по рядко някои да се реши да прецапа. Правим си по една снимка слагам плавниците, пожелаваме си късмет и напред. Качвам се на боди борда и решавам да отида до голямата скала точно срещу нас. След малко се отказвам и избирам скалите в ляво от плажа. Видимостта е много добра, гледам на дъното много барбуни, явно водата е студена. После в дълбокото нещо проблясна. Заглеждам се и платерини- хубави. Откачам тежестта, развивам въжето и се гмуркам до най-близката скала. Оглеждам се рибите още са там и си пасат спокойно, придвижвам се малко напред и се подавам пред скалата. В този момент наизскачаха едни платерини, явно са били около ръба на скалата и не съм ги виждал преди това. Опитах да стрелям, но само изплаших и другите, към които бях тръгнал. Е поне имаше риба. Раздишвам и се гмуркам от другата страна на скалата лягам и пак риби, изчаквам да дойде една по-хубава, но и по-умна. Точно успях малко да я поведа и срещу мен скала не много близо, но не и много далеч. Виждах как съм я улучил стрелях и уцелих скалата, а рибите се изстреляха към плиткото. Е нищо следващия път. Малко по- наляво имаше една по-голяма скала. Легнах отгоре и започнах да се оглеждам. Виждам пак проблясва във дълбокото ама раздишвам и чакам. От лявата страна на скалата има скална тераса на около 1 метър по-ниско. Лягам първо там, като се надявам после да сляза на дълбокото и точно да тръгвам един пасаж направо налита отгоре ми пак си избирам по-едричка въртя харпуна, но и рибата ме усети и се извъртя в обратно посока. Е пак пропуснах. Опитвам се да остана спокоен. Лягам на скалата гледам пред мен плува стои въже. Какво прави това въже? Как плува като, ми то наистина змия, една такава хубава дебела опитвам се да я изгоня а тя нахалната изгони мен. Премествам се отивам към голямата скала. По пътя срещам познат шнорхел жена ми, тя ми каза, че в плиткото имало много риба, правим си снимки и продължаваме напред. Точно пред голямата скала срещам две големи платерини. Плуват под мен гмуркам се и от страх да не избягат стрелям юнашката пак право в скалата. Стрелата леко се изкриви. Ядосвам се на себе си опитвам се да я изправя и продължавам. Гмуркам се близо до скалата и лягам. Гледам на горе красота. Водата бистра, от разбиването в скалата се образуват хиляди мехурчета една река от платерини се е насочила право срещу мен. Пак се излакомявам за нещо по-голямо и пропускам доста възможности, ето го то идва една доста голяма платерина. Въздух имам чакам, чакам вземам я на мушка стрелям и ядец. Е вече се ядосвам, какво става днес толкова риби толкова възможности а никакво попадение. Раздишвам а то рибата минава гмуркам се, но не съм си починал добре и не можах да ги дочакам да се доближат и излизам. Решавам да се доближа до скалата и там да ги чакам. Лягам, чакам, раздишвам, пак чакам нищо не минава. По едно време гледам на горе и виждам една глава, една буйна коса, едни гърди, тяло покрито с някаква материя и на края на краката плавници същинска русалка и то не коя да е русалка а моята. Усмивка неколко разменени думи за много риби но не и от моите и пак продължавам. Легнах на една скала където разстоянието до дъното и до повърхността бяха долу горе еднакви и зачаках. След десетина секунди от дълбокото се показаха силуетите на 4-5 хубави риби, но бяха доста далечко. Поглеждам нагоре и там риба, но по-малки платеринки. Минават над мен и виждам белите им кореми ама малки, оставам ги да минат. Времето минава а ние бързаме да се приберем, бяхме обещали на дъщеря ни да я заведем на море. Планувахме да слезем в Каварна на плажа за един час преди да си тръгнем за Варна. Поогледах се, жена ми вече беше на плиткото, май вече е време да излизам и аз, но как да стане това като при толкова много риба не съм уцелил нито една. Така с наведена глава взех тежестта на бодиборда и потеглих към брега. Има една скала, която се подава малко над водата и се намира между брега и голямата скала. Там и водата е по плитка. Поглеждам и виждам на няколко метра от мен две хубави риби. Гмуркам се, като се предвижвам по дъното и преценявам камъка, зад който се скриха, заставам от другата страна и чакам. Едната риба се подава и направо се отърква в стрелата, опитвам се да издърпам харпуна и да стрелям каубойската, но пак пропускам, от това повече не мога да се ядосам. Вземам си въздух гмуркам се и лягам зад един камък а пред мен пясъчна градинка с един камък по средата. Идва една риба отправя се към камъка и започва да похапва нещо картинката е същата както е нарисувана в една хубава тема за гмуркането, но само с тази разлика, че аз не уцелих. После се заглеждам по един пасаж барбуни и по-точно по една доста едра като хаймана барбуна , но и нея не можах да уцеля. Излизам, вече съм близо до брега и там много риба, Гмуркам се и лягам зад един камък. Една от рибите беше толкова нахална, че ми мина не под стрелата а под харпуна изчаках я малко да се отдалечи, бях сигурен че ще пропусна стрелях и о късмет рибата е уцелена и дори не помръдва. Е поне не съм капо, набързо я слагам в живарника зареждам, оглеждам се виждам риби гмуркам се стрелям уцелвам една някъде към опашката и докато отида да я взема тя изчезва. Излизам на брега и думите ми са били „Много ме е яд ама много ма яд” аз не ги помня. Излязохме попитах един човек колко е часа а той отговори „17. 50 а не извинявай 16.50”.
Този уикенд пак не се надявах да остане време за гмуркане, а толкова много риба тази година виждах за първи път. Бях доволен, че се гмуркахме, че избрахме Русалка, че имаше много риби и красиви картини. Спусъка на харпуна беше добре нямах проблеми, но гледах възела на въжето да е от горната страна и се надявам от това да е бил проблема, въпреки това смятам да напръскам с WD-40. Предполагам и съм изкривил стрелата и част от пропуските може и да се дължат и на това, но и това, че не бях много спокоен, бързах много, бях много припрян и не бях съсредоточен . Днес жена ми имаше много успешен фото лов, беше заснела много риби и много сцени от подводния живот, било я страх когато обикаляла голямата скала а под нея дълбока и тъмна вода, но точно тогава видяла огромен пасаж от риби и забравила за страха. Снимала много барбуни, платерини, зеленушки, гюмюшки и всякакви такива живинки. В колата се усещаше въодушевлението от приятните мигове и случки.
boysa
boysa

Писане  boysa on Вто 17 Юли 2012 - 15:34

boysa
boysa

Писане  rikitikitavi on Вто 17 Юли 2012 - 16:34

Браво, хубаво си изкарал. Довечера като си легнеш, ама след като си поиграете с жената, си прекарай през главата всяка една среща с всяка платерина. Пробвай се да видиш къде си объркал и разиграй как е трябвало да реагираш. sunglasses2
rikitikitavi
rikitikitavi

Писане  rikitikitavi on Сря 18 Юли 2012 - 15:55

От няколко дена между буните е доста натъпкано с платерини. Рибите се движат по една-две ама се мяркат и пасажи по 10тина. Размера им е добър. От 300 до 500 грама. Понякога минават и сериозни дебелани над килце.Има и еденични дебелички кефалчета минаващи килцето. Рибата обаче е много плашлива. За момента най-удачната тактика е напълно неподвижно лежане и местене само на погледа. Следиш платерините само с око и наместваш бавно харпуна на нивото където плуват. Изстрела е когато рибата ти кацне на стрелата без подвеждане. Имам няколко изтървани риби от тъпа стрела и много изтървани дето не ги улучих. За три часа успявам да взема 9-10 риби.
rikitikitavi
rikitikitavi

Писане  vatus on Сря 18 Юли 2012 - 16:39

Абе гражданство ли им дадохте вие на кефаловите във Варна, че тука бела риба за черни дни не се види. 509601
vatus
vatus

Писане  justinian on Сря 18 Юли 2012 - 20:15

Не влизаме за риба бате Ванко. Затова няма... )))
justinian
justinian
глоб.модератор
глоб.модератор

Брой мнения : 917 Рожд.дaта : 05.02.1970
Години : 49

Писане  tolio_pm on Чет 19 Юли 2012 - 19:50

justinian написа:Не влизаме за риба бате Ванко. Затова няма... )))
Ми стига кисна у фитнеса-щи изгният неупрените по закачалките в килера Тони:)
Пп:Ма намери сЪ баш кой да ти го напише бесило
tolio_pm
tolio_pm

Брой мнения : 66 Рожд.дaта : 10.03.1978
Години : 41

Писане  miroslavpetkov on Нед 22 Юли 2012 - 11:33

Наканих се и аз да гмурна sunglasses2
Каква е рибата ???
[img][You must be registered and logged in to see this link.][/img]
[img][You must be registered and logged in to see this link.][/img]
miroslavpetkov
miroslavpetkov

Брой мнения : 452 Рожд.дaта : 24.03.1978
Години : 41

Писане  vatus on Нед 22 Юли 2012 - 15:38

Прилича ми на кръстоска между зъбар и скална платерина, ама едно е сигурно - дърта баба е! :525707397c05bb
vatus
vatus

Писане  rikitikitavi on Пон 23 Юли 2012 - 10:36

На горната устна се виждат пъпчици, окраската е преобладаващо тъмна-за мене е скаларка. Камъните пък ми напомнят за Емине, а там се срещат скаларки.
Може и да бъркам.
rikitikitavi
rikitikitavi

Писане  boysa on Вто 24 Юли 2012 - 12:15

Ники, благодаря за съветите и поздравления за улова. Поздравления и на Миро. Петък вечерта на Болата мътно и бурно. На Зеленка мътно, но тихо една рибка за половин час. Събота Калиакра бистро 4-5м и тихо, за 3ч. 3 риби. Там също видях една голяма сребристо-жълтеникава риба с леко червеникави отенаци около хрилете, приличаща на платерина. Неделя Зеленка тихо 3-4м видимост, за 3ч. 5 риби[You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.]

Последната промяна е направена от boysa на Чет 26 Юли 2012 - 16:26; мнението е било променяно общо 1 път
boysa
boysa

Писане  rikitikitavi on Вто 24 Юли 2012 - 13:33

Айде вече взе да показваш повече от две риби. Това е наистина напредък. Ама да вземеш да се накичиш с един кукан, че много време губиш при оставане на рибата и много аларма дигаш докато отидеш и се върнеш. Все пак за момента имаш за цел повечко ударени риби-за вечеря да стигнат. Ако почнеш да търсиш само трофейни риби, къде е кукана не е от значение. Ако пък нямаш кукан се обади да ти подаря един. Или виж тук
[You must be registered and logged in to see this link.]
rikitikitavi
rikitikitavi

Писане  boysa on Сря 25 Юли 2012 - 12:09

Благодаря Ники! Иман кукан, подарък ми е от колегата Миро. Стои в сака, но не го вземам, когото влизам. Ползвам живарника, който закачам за бодиборда. Както ми каза след стрелба, ако не съм уцелил не мърдам. Често рибите идват да ме огледат от близо след истрела, пробвах и с втори харпун, но за сега не се получава, по натам може.
Баща ми ходи често за попчета на въдица. Винаги ползва по една кука. Връзва си ги предварително и си ги слага на една коркова тапа. За тежест ползва гайки, защото не вижда много без очила, а на гайката дупката е голяма. Така за по-малко от минута монтажът е готов. Не зависимо от сезона и времето не помня да се е връщал празен. Затова и за сега оставям идеята за втория харпун.
Трябва да наблегна на техниката на прикриване и прицелване и да обръщам повече внимание на малките неща. Щом казваш, че трябва ще те послушам и ще го вземам. Другата седмица съм отпуска и се надявам да подобря резултата от 5 риби. Вече 3 пъти го постигам два пъти сезон 2011 и тази година веднъж.
Искам да попитам за трофейните риби задължителна ли е макарата. Харпунът ми е 75см с три дължини на въжето. Последната платерина ми дръпна така силно харпуна, че се изплаших, да не го отнесе. После се скъса и не знам как я натиснах в камъните и я хванах. От последното ми гмуркане последните три риби ги взех за 10на минути. На две поредни гмуркания от до 30секунди апнея имах два точни изстрела, на едно и също място. следващото гмуркане там нямаше риба, преместих се от другата страна на камъка стрелях пропуснах. Изчаках ги да дойдат да ме огледат. Върнах се назад заредих гмурнах се тихо и се придвижих до мястото на което бях пропуснал, броях до 20 и рибата дойде право към мен, беше по-едра от останалите и сама, изчаках я и ми се стори, че я уцелех от около 30на см., но може и да се лъжа. Стрелата премина през рибата като през масло. Предния ден на Калиакра бях счупил върхът на стрелата, опитвах се да я изправя след като бях уцелил един камък вместо риба. Жоро-бащата на жена ми, ми одисва на акъла и ми я поправи стана по-добра от нова и сега много си я пазя и внимавам да не стрелям по камъни. Знам, че не съм дорасъл още за голяма риба, но ако дойде и я улуча лошо, да не съжалявам после, че се е скъсала от въжето.
Другия въпрос ми е за неопрена или по скоро искам да споделя впечатления. Влизам само с долница тип long Dohn 7 мм, така раменете и ръцете ми се белеят. Четох и по форумите дали рибите се плашат от цвета на телата ни. Лично за мен за сега повече ги стряска шума и движението ми, особено в мътна вода. И двете големи платерини идваха точно срещу мен и въобще не ме усетиха, дори си мисля, че дори и не ме видяха преди да стрелям по тях. В петък след като на Болата беше много мътно бурно и не виждах нищо в прибоя се отправихме към Зеленка. Влязох без неопрен и когато бях спокоен рибите пак ме наближаваха. В събота на Калиакра първото гмуркане беше без зареден харпун, просто така за настройка, легнах на дъното и протегнах ръце напред. Рибите минаха толкова близо, че си помислих дали мога да ги погаля. Въпросът ми е да слагам ли горница за по-големите риби или да покривам голите части? Навремето вярно, че е имало и повече риба, но в началото неопрените са били мечта, и гледаме пожълтели снимки с толкова големи риби от един излет колкото сега и за един сезон не се събират.
boysa
boysa

Писане  rikitikitavi on Сря 25 Юли 2012 - 15:31

сега
задаваш въпроси на които няма само един отговор. Мога само да ти кажа как аз го правя те как на мен ми е удобно. Ти трябва да си прецениш от твоята страна как да ти пасне на тебе.
два харпуна е добре винаги да имах с тебе. Втория е за много-много мътна вода и е с тризъбец. Основната му дейност обаче е за взимане на лошо ударена риба. Разбирай риба вече ударена с големия харпун ама аха да се скъса или много голяма риба или ..котка.
макара на харпуна си е хубаво нещо в момента в който удариш голяма риба или лошо удариш риба. Риба над килограм, ударена лошо може да ти издърпа харпуна от ръката и ако е мътно да не го намериш.Пак обаче има ама- по-бавно се върти харпуна с нея и ако отпуснеш много въже се пооплиташ докато го прибереш, особено при вълни. За себе си съм с 5 дължини на въжето и харпуна ми е завързан за буя. При изстрел пускам харпуна и излизам. Понякога ми се налага да закотвям буя и да съм само с харпуна в ръка. тогава след изстрела се насочвам директно към рибата като се придърпвам по въжето на харпуна. Целта ми е да хвана рибата до 10тата секунда от удара, че е още позашеметена.
аз голите ръже не хи харесвам. От тази година със с камуфлажен неопрен и има ефект. Не забравяй , че ръкавиците са задължителни.
пп теления живарник дава огромно съпротивление дори и празен. Вземи си мрежичка.
rikitikitavi
rikitikitavi

Писане  boysa on Чет 26 Юли 2012 - 9:36

Благодаря, Ники. За камуфлажният неопрен, малко по малко фонда се пълни и живот и здраве ще се маскирам. Мрежа имам, но не ми е много удобно с нея. Ползвам я по-често във Варна. Бодиборда е от два фибрана по 3см., с около 10 кг рапани (те за сега не бягат) в живарника си плува без проблеми. За сега не правя големи преходи. Почти винаги там където вляза там и обикалям и не се отдалечавам много. През отпуската ще пробвам и без живарника да закача харпуна за боди-борда и да потренирам така. Благодаря за техниката гледал съм много клипове, но друго е когато го чета. Вчера прочетох за пръв път „Мълчаливият спорт” и научих за А и Б от азбуката, сега трябва и да се науча и да пиша правилно първите букви.
Пожелавам на теб и всички останали приятни моменти под и над водата.
boysa
boysa

Писане  vatus on Чет 26 Юли 2012 - 12:08

Здравей Бойс!
Радвам се, че се кефите ти и половинката ти на подводният свят.
Вярвам, че не веднъж си го чувал, ама аз пак да повторя знаменитата приказка, че при нашето хоби - "рибата е бонус".
Относно облеклото, до колкото разбирам не седиш дълги часове във водата и не гмуркаш на големи дълбочини така, че според мен най - добрият вариянт е един тънък неопрен - 3-4мм, по възможност горница и долница, или цял, който ще ти реши напълно проблема.Ако нямаш възможност да се снабдиш с такъв, една камуфлажна или по-тъмна фланелка с дълъг ръкав, ти решава донякъде проблема.
На времето когато нямахме неопрени, гмуркахме с еластични клинове, с памучни и дори вълнени пуловери и си въобразявахме, че ни топлят sunglasses2
Баланса също е много важен, ако си балансиран добре, избягваш прекалените движения и съответно по-малко плашиш рибите.
При подв. риболов няма кой знае някакви супер тайни и прийоми, важното когато си под водата да си неподвижен, спокоен и съсредоточен и успехите неминуемо ще
дойдат
Успех! :609c1f728720fb
vatus
vatus

Писане  boysa on Чет 26 Юли 2012 - 14:25

Благодаря, Vatus!
Ценя високо мнението ти и се радвам, че ми отговори. Поучавал съм се от историите ти плакал съм на някои от тях и съм се опитвал да открия истините и мъдростта в думите ти. Много често, когато след време препрочитам някои неща откривам частици от знанието, които преди не са ми правили впечатление, а са ми се стрували много обикновени.
За мен рибите не са бонус, за мен те не са и награда, за мен те са дар. Дар са за уменията, знанията, упоритостта, труда и други наши качества и дарби, благодарение на които ние сме се докоснали до тях. Всеки, който е получил частица от морето знае, че Морета много дарява, но и много отнема. Опитвам се почти всеки път да Благодаря, че съм се докоснал до красотите на морето, че съм открил и опознал още една песъчинка в него, че ми е позволено да си тръгна с частица от него.
boysa
boysa

Писане  vatus on Чет 26 Юли 2012 - 15:32

Бойс, много лирично-поетична красота струи от думите ти.
Вярвам, че го чувстваш така, както си го написал.
Всяка секунда прекарана в морето си е Божи дар за нас и дори и да не вземем нещо от него, пак сме богато дарени благодарение на подводната магия и пожелавам на всички повече време да бъдат потопени в нея. :609c1f728720fb
vatus
vatus

Писане  rikitikitavi on Съб 28 Юли 2012 - 17:31

малко съм бесен и ще извинявате
сега излизам от кранево. Един идиот с корабче за разходка (със стълбичка отпред на носа) ми мина най-нахално със пълна скорост върху закотвеният ми на десет метра от мен буй. Разбира се го отнесе. Ходих на брега да си го търся. И вместо извинение поне ми обясниха, че са бързали, че имало качка. После ми съобшиха, че сам съм си виновен, че буя ми не бил купен от магазина ами правен от стириопор. После ме пратиха да съм си купел много голям буй , ма кат на водолазите или някаква надуваема лодка. Аз уж съм спокоен човек ама ми стана терсене.
Явно , че трябва да се оборутвам със надуваем буй- има някакво разпознаване при него, колкото и да ми е неудобен.
Иначе като риболов- четири изстрела за два часа. Ударени две платерини. Едната килограм, а другата триста грама. Мътно и излезе от някъде хубав мъртвак.
rikitikitavi
rikitikitavi

Писане  vatus on Съб 28 Юли 2012 - 18:05

Ники, аз лично не мисля, че видът на буя е от значение.
Признавам си,че не винаги влизам с буй, защото не съм абсолютно сигурен в ползата му.
Дори преди време имаше такава дискусия в "Спеарфиш" за ползата и вредата от ползването на буй. Разбира се надделя мнението, че ползата е по-голяма от вредата.
Нееднократно съм имал случаи когато съм бил с купешки надуваем буй и на косъм съм отървавал кожата.
Особенно джетаджиите привлечени от оранджево-червената топка налитат като мухи на лайно за да видят какво е туй нЯщо.
Неосведомостта и особенно безхаберието на курортистите попаднали сякаш по-погрешка в морето с джет, моторница, сърф, лодка и пр. и неграмотността им по морските въпроси е особенно опасна, не че няма и местни рибари които знаят и въпреки всичко наглост минават нарочно през буя.
Много съм се ядосвал, много страх бера все още когато гмуркам на по оживени места, но в този сезон единственото донякъде спасение е ослушването , оглеждането, изострено внимание във всички посоки, което пък неминуемо води до разконцентрация, намалена апнеа и скапване на риболова като цяло, но за жалост това е положението. 226711
vatus
vatus

Писане  Sponsored content

Sponsored content

Страница 4 от 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next