Барамунди по шопски

Go down

Барамунди по шопски

Писане  docenta on Пон 30 Апр 2012 - 14:40

Здравейте, юнаци!
Като се почна от Великден, та до 1 май, а и до Гергьовден, таквиз стокилограмови като мен си похапват доста агнешко, но и то омръзва. Та онзи ден на връщане от работа гледам в един рибен магазин нещо като каракуда, ама по 10,80 лева килото - прясно охладена риба, очите й блестят като на сулка. А на етикета пише - барамунди! :dancingHappy_i Питам продавача, дали я карат чак от Австралия тази риба, а той вика, че е от Бургас, имало ферма там за развъждане. Гледам хрилете червени, очите - бистри и си купих едно парче половин кило, да се престоря и аз на Рекс Хънт.
Люспите се свалят лесно с лъжица, корми се също лесно и личи, че е морско чедо. Махнах главата, разцепих рибата на две покрай гръбнака, поръсих със сол, смлян чер пипер, стрит босилек и риган и сока от един лимон. Престоя така половин час, после леко овалях в смес от царевично и бяло брашно и хайде в тигана с малко олио, в което бях счукал , по-скоро натиснал няколко скилидки чесън. Като се зачерви и от двете страни я сервирах в чиния, а в малкото останало олио с чесъна лупнах половин връзка нарязан копър и дръпнах от тигана, а после добавих сол и сок от лимон.
Получи се, нема да ви казвам какво, ами да го покажа:

Снимах го с бира и български байрак, да не мислите, че съм в Австралия :D
После залях рибата с оня сос от тигана. Малий-й, агнешко ли, да го не помириша повече :D
А и без екстри месото е леко и вкусно, без кости и според мен си струва парите.
Кака Доцентица беше в командировка и не можа да се дореди, а като разбра какво е пропуснала, още на следващия ден ме спеши да взема две килца барамунди. Ама беше свършило, пустото,та сега ще дебна пак...
Наздраве! super :dancingHappy_i beer beer
docenta
...........................

Брой мнения : 81 Рожд.дaта : 13.11.1953
Години : 64

Върнете се в началото Go down

Re: Барамунди по шопски

Писане  vatus on Пон 30 Апр 2012 - 15:28

Получило се е "Бургаско барамунди по шопски, с доцентски привкус". super :thumbsupsmiley
Доста отдавна се заговори за тази ферма за барамундита в Бургас, но странното е, че аз все още не съм я срещнал тази риба по борсите и магазините в града. nono
vatus

Брой мнения : 2774 Рожд.дaта : 14.02.1956
Години : 62

Писане  Ribarina on Вто 1 Май 2012 - 8:12

Това не го знаех. Направо съм изумен

Бургас храни Европа с барамунди
Бургаската фирма "Атлантик" ще снабдява европейския пазар с една от най-вкусните деликатесни риби - барамунди. Първата партида от 20 тона вече е отгледана в специални басейни при изкуствени условия в рибното пристанище в Бургас. Тя е вече готова за консумация, но преди да се появи на европейския пазар, производителите обещаха, че бургазлии първи ще имат възможността да я опитат. Броени дни преди Никулден екзотичната австралийска риба ще се появи на рибните щандове в магазините на големите вериги МЕТРО и "Пикадили". От "Атлантик" обявиха, че това е техният подарък за празника на Бургас Никулден. Проектът "Барамунди" стартира точно преди една година, когато на рибното пристанище в Бургас започна изграждането на изкуствена ферма за отглеждане на рибата. Идеята бе на Зорница Русинова, която до днес ръководи фермата. По вкусовите си качества барамунди се доближава до тихоокеанския лаврак. Подобна ферма освен в Бургас има единствено в Холандия. Въпреки че австралийската риба е новост за европейския пазар, тя е изключително търсена. В Холандия и останалите страни от ЕС един килограм струва между 8 и 10 евро. Цената й продължава да расте, тъй като търсенето нараства с всяка изминала година. Австралийският вид риба се отглежда при много специфични условия, а 7 дни преди да бъдат предложени на пазара, екземплярите се оставят без храна. Целта е рибата да се прочисти, което увеличава значително вкусовите й качества, твърдят експерти. Барамунди е готова за консумация едва след като достигне 800 грама. За оборудването на рибната ферма в Бургас преди година фирма "Атлантик" инвестира над 500 000 евро. Първата партида от 250 кг 3-сантиметрови рибки бе доставена директно от Австралия със самолет. Подобна жива пратка бе първата по рода си, която е пристигала у нас. Едномесечните екземпляри бяха транспортирани през април тази година в специални контейнери с възможност за поддържане на нормална за тях среда до 50 часа. Всички басейни в помещението за отглеждане на барамунди в Бургас се следят денонощно с електронна апаратура, която отчита показателите на водата. Дори и при най-малкото отклонение от стандартите датчиците индикират. Методът вече няколко години успешно се прилага в Австралия. Оттам са наети и специалисти, които следят отблизо пилотния проект. Идеята на фирма "Атлантик" е в бъдеще барамунди да получи специален етикет за органически чист продукт. Хранителните стоки с такъв етикет за качество обикновено са двойно по-скъпи от останалите. Методът на производство в Бургас гарантира, че продуктите са съобразени с всички екологични изисквания. Австралийската риба е универсална за приготвяне и може да се консумира на скара, пържена, фламбе или приготвена по друг начин.
Елена Димитрова

http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2007-11-08&article=210404

Явно в тези халета се извършва някаква дейност.
Ribarina

Брой мнения : 1898 Рожд.дaта : 29.06.1982
Години : 36

Писане  Sponsored content

Sponsored content

Върнете се в началото