За джиповете и каяците

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Предишната тема Следващата тема Go down

За джиповете и каяците

Писане  Вельо on Вто 23 Сеп 2014 - 0:25

Първо искам да се извиня - за това, че тази тема вероятно не е в правилния подфорум, че със сигурност е глуповата, че ви моля да си губите времето и т.н. Обаче, диференциацията е нещо важно, а и ще е важно не само за мен.
Както личи от аватара ми, в живота ми присъстват джиповете и конкретно - Ленд Ровър. Джиповете се делят на експедиционни, траял, семейни, SUV и т.н. - естествено, след доработка на базовия модел. Някои са тежки, други леки, при трети се търси скорост, при четвърти автономност и пробег, при пети, шети и седми - окачване и всичко това живее под един покрив. Ще ми се в тази тема да направим същото и с каяците - да ги разделим според приложението им, компромисите за периферни приложения и т.н. Аз не знам. Моля знаещите да дебатират.
Като за начало - пример с мен. 40г., 186см, 95кг, почти без излишни мазнини, доста активно се занимавам с бойно изкуство - всичко това ще рече, че гребането не ми е проблем. Обичам да пътешествам и да риболовствам (основно по море - с въдици и харпун). Обаче, или човек има кинти, или свободно време. Та, за да ми остане свободно време, гледам да съм внимателен към харченето на кинти. Много ми се ще да купя каяк, който да е двуместен (и с възможност за багаж), но да мога и сам да ползвам. Двуместен, за да правя не сам излети по нашите вътрешни водоеми и годен за риболов за сам човек в морето.
Гледам също, че огромната част от морските каяци за трекинг са sit in, а риболовните - sit on top. Разбирам удобството при риболов със sit on top, но не разбирам защо sit on top не е подходящ за трекинг в море? Примерно - разходка по трите ръкава на Халкидики... И тази разходка ако е съчетана с риболов, палатки и т.н.
Та - това е! Моля знаещите да се отзоват и отново се извинявам за глупостите, които вероятно ще напиша - аз съм просто един незнаещ, който иска да научи.
Моля темата да бъде преместена в най-подходящия раздел на форума, за което благодаря! Аз се затрудних непреодолимо.
Вельо
...........................

Брой мнения : 233 Рожд.дaта : 31.10.1973
Години : 43

http://www.bgjourney.com/

Върнете се в началото Go down

Re: За джиповете и каяците

Писане  gogo26 on Вто 23 Сеп 2014 - 9:29

Добреее,леко съм объркан от писанията ти 488232 като че ли не знаеш какво точно да попиташ 12666
Но е ясно че си се насочил към каяците.Джип с каяк е незаменимо.Но нашата група с три каяка имаме общо:Опел фронтера 4врати,Сузуки Витара 2врати,Митсубиши Аутлендър.....но си взехме една опел Астра комби на газ и само с нея обикаляме.С колата стигаме до дадения водоем по възможно най-хубавия път,оттам хвърляме каяците във водата и тръгваме към невреоятни,диви места.
Убедихме се че тази тактика е най-икономична и приятна без излишни главоболия.
Кой е казал, че сит он топ(СОТ) каяците не са мореходни и не стават за по дълги преходи в морето?Точно обратното-пример 364672
[You must be registered and logged in to see this link.]
Двуместния каяк не е най-удачното решение,обикновено се ползва от двама души два-три пъти годишно,а когато си сам е тежък, труден за товарене и обслужване.
Ако искаш да си харесаш каяк,според твоите нужди, може да го обсъдим тук.
Питай каквото те интересува :здравей:
gogo26

Брой мнения : 940 Рожд.дaта : 26.10.1971
Години : 45

Писане  Rimohit on Вто 23 Сеп 2014 - 9:31

Привет ,
Много може да се пише по темата.
По принцип във форума фишингмания има такъв раздел. Извинявам се , че давам препратка към друг форум , но няма как информацията събирана с години (минаха няколко вече) да се събере с няколко думи. Но все пак...
Каяците са много и различни типове , предназначени според предпочтанията и предназначението .
Най-грубо казано....
Сит он топа , поради конструктивни особености на вида центъра на тежестта е по висок заради по високото сядане. Това налага каяците от такъв тип да са малко по широки и дъната им да са такъв тип , че да имат по висока първична стабилност.При повчето сит ин -и преобладава вторичната стабилност. Разбира се има и изключения , но те са рядкост.
Ситонтопите предлагат по голямо удобство при риболов , което си има своята цена. Тяхната крайцерска скорост е по ниска , което ще рече , че ще изминеш дадено разстояние с повече загребвания и усилие ( грубо казано)
Както казах , темата е всеобхватна. Като цяло със ситин може да ловиш риба ,но удобството е далеч от сит он топа , както и със топ може да правиш преходи , но умората ще е по голяма.
Ако имаш конкретни въпроси и не ти се влиза в другия форум , ще се постарая да ти отговоря, но нямам много време да разнищвам темата от -до , за което се извинявам. :здравей:
Rimohit

Брой мнения : 602 Рожд.дaта : 24.06.1979
Години : 38

Писане  Rimohit on Вто 23 Сеп 2014 - 9:33

И Гого е много прав. Няма смисъл да се чупи колата , след като така или иначе с каяка се стигат най-недостъпните места по вода , които и с най-проходимия джип са мираж. Търси се най удобното място до водата... :здравей:
Rimohit

Писане  Вельо on Вто 23 Сеп 2014 - 15:09

Благодаря и на двама ви! Четох вчера около 7 - 8 часа раздела във фишинг-манията и снощи, когато писах темата, явно главата ми е била в период на полуразпад :аххх: , та не съм се изразил много ясно.
Въобще не правя аналог между джипове и каяци. Идеята ми е да се опитаме тук да разделим каяците според приложението им и какви компромиси могат да се правят за други приложения. Например, да се пътешества с риболовен каяк е неудачно, защото решенията при оформянето на багажните и работни отсеци са подчинени единствено на риболова. Както и обратния вариант - да се риболовства с каяк за пътешествия е неудобно и изморително, защото скоростта е ниска, иска се повечко гребане, което намалява времето за риболов. Ще ми се също така да се обсъди как е най-добре да се пътешества - примерно двама души с един двоен каяк или с два единични - сигурност, предимства и недостатъци. Просто да се направи опит да се разделят каяците според видовете начинания. Така всеки неук като мен ще се ориентира по-лесно и ще открие своя кеф по-лесно и правилно.
Конкретно за мен - ще ми се да си купя каяк, с който да мога да пътешестваме двама (с достатъчно място за багаж) и да мога да го използвам и сам за риболов. Ще почета още малко и ще мога да предложа на обсъждане конкретни модели.
Засега много ме грабва Темпо на RTM като риболовен - Докторът Бъкар№1 твърди, че скоростта е изключително важно нещо, а този е с най-много звезди за скорост.
[You must be registered and logged in to see this image.]

Okean kayak Malibu XL за пътешествия (предлага се и във вариант за риболов). Твърди се, че е стабилен заради кила, което ми говори за добра вторична стабилност, но  12666

Както и RTM Ocean Quatro (също се предлага във вариант за риболов)

Естествено, ще съм благодарен на предложения, но около този ценови диапазон.

Много ми се ще това да направим тук заради атмосферата на уважение и търпимост към "зелените", която създава този форум. Та - така.
Вельо

Писане  Rimohit on Вто 23 Сеп 2014 - 15:47

186см, 95кг
С тези данни темпото ще ти е некомфортно за риболов . Каяка ще е натоварен на границата , и задника ще ти е винаги мокър = инвестиция за скъпи каякарски дрехи Ако се влиза в море.Иначе каяка е много сполучлив модел , Люка му е голям и събира. Недостатъка му е липсата на възможност за поставяне на рул , която е на лице при първоизточника ОУШЪН КАЯК СКУПЪР ПРО. Последния незнам вече дали се произвежда .Скоростта при рибарлъка е хубаво нещо и винаги е хубаво да е по висока , но има и нещо друго. С повечето ситонтопи си гребеш цял ден като пич тролейки в сладководен язовир. В морето да се троли с каяк е доста по трудна задача и е терсене дори и с най бързия сит он топ. Там вече опитаме до ситонтоп с педално задвижване ХОБИ. Сит ините биват много видове... Там дупето е сухо , докато не паднеш . По трудно става качването от вода , че и от бряг. Там има други чалъми. Самите сит ини са доста видове...форми на дъна , водолиния и т н
Rimohit

Писане  Вельо on Вто 23 Сеп 2014 - 17:03

За товароносимостта изхождам от информация в споменатия по-горе форум. човек 105кг беше направил RTM Disco+ на подводница. Disco+ има товароносимост по документи 130кг. Темпото има 170кг., а аз съм 95. Допускам, че ще го потопя над горното ниво на отворите за отичане на водата и така ще ми мокрее на четирибуквието. Така ли е? Жалко, наистина, ако е така! Много ми допадаше. В този ред на мисли - с каква товароносимост трябва да е каяка, за да не ми мокрее на задника? 200кг? В сет ин не ми се мисли как ще скокна от водата... Ще е жалка гледка с предвидим край.

Друго, което ще се радвам да ме осветли някой - как е по-добре да се пътешества? С 2 едноместни или един двуместен каяк. Говорим за неколкодневни преходи по море и река. Благодаря за отговорите!
Вельо

Писане  Rimohit on Вто 23 Сеп 2014 - 17:35

Ами аз ти споделям неща от опит. Имай в предвид , че той е много ценен и няма как да си изградиш мнение засебе си какво искаш , без да пробваш и опитваш различни каяци. Съвета ми е да не бързаш а да пробваш и сам ще стигнеш до твоята истина. За пътешестването е същото. Ако Екипа е равносилен , независимоста на единичния каяк е несравнима , но ако пътешестваш с жена , дете или по слаб гребец , вместо да го изчакваш постоянно е много по добре да сте в двойка.
Диското навремето беше мое , но го проодадох за да мога да карам със сина си и сега съм с двойка. Мого по добър вариант в този случей но далеч по трудно се обслужва (товари и разтоварва) и докато не заздравее синчето все ще виждам зор с гребането.
За товароносимоста... диското е 130 кила но се препоръчва за гребци до 90 кила ( две различни неща са) Едното е багаж ниско долу под ЦТ а другото е живо мърдащо тегло горе. Даже аз не бих го препоръчал на хора над 85 кила. Темото не бих го препоръчал на хора над 90-95 кила.
За твойто телосложение най подходящи са масовите каяци. Праулери на оушен ..Триденти, Малибу хикс13 , стелт и .т .н гледай каяка да е над 72 сантиметра (ако е сит он топ) и за предпочитане около и над 4 метра

Rimohit

123

Писане  max on Вто 23 Сеп 2014 - 17:43

Здравейте , аз сьщо не сьм много вещ в тая област но си купих това [You must be registered and logged in to see this image.] , [You must be registered and logged in to see this image.] , [You must be registered and logged in to see this image.] , [You must be registered and logged in to see this image.] аматьорска работа е но ми хареса това че се разглабя /семейството ми е тричленно/ и за разходка е ок .Рядко го карам /4 пьти за две години/ и за язовира е ок.
max

Брой мнения : 3942 Рожд.дaта : 20.11.1969
Години : 47

Писане  tano on Вто 23 Сеп 2014 - 18:06

Ti si LUDA rabota :рок: 95a6347ec54c9075c0ab
tano

Брой мнения : 1673 Рожд.дaта : 21.03.1970

Писане  tano on Вто 23 Сеп 2014 - 18:08

Na men dnes mi doidoha 4ertezite za edno 3.80m /canoe / i v skoro vreme go zapoqvam sunglasses2
tano

123

Писане  max on Вто 23 Сеп 2014 - 18:23

tano написа:Na men  dnes mi doidoha 4ertezite za  edno 3.80m /canoe /  i v skoro vreme go zapoqvam sunglasses2
Бях се огледал в едно дьрвено /индиянско/ ама ..........488232
max

Брой мнения : 3942 Рожд.дaта : 20.11.1969

Писане  Вельо on Сря 1 Окт 2014 - 21:22

Момчета, някой има ли мнение за този каяк?
Товароносимостта му е 250кг. На сайта има случайна грешка.
Вельо

Писане  gogo26 on Чет 2 Окт 2014 - 9:03

Вельо написа:Момчета, някой има ли мнение за този каяк?
Товароносимостта му е 250кг. На сайта има случайна грешка.

:здравей: От моята гледна точка:
-прекалено тежко и широко корито-почти невъзможно товаренето от сам човек върху джип
-бавен каяк,тежко гребане, ниска скорост
-безсмислен за сам риболовец
-неизвестен произход,трябва да се види на място качеството на материал и изпълнение
-няма люкове за сух багаж,стойки за въдици
+много добра цена,дано включва и седалки
+висока товароносимост
+даже и трима човека могат да седят на него и ловят
АЗ не бих си го взел 9bbce68c65a7e84dba91 В общи линии това виждам на пръв поглед.
Каяка по-скоро бих го определил за къси преходи с много багаж,или за риболов като от сал пред лагера.
gogo26

Писане  Вельо on Пет 3 Окт 2014 - 1:36

Благодаря, колега! Мненията ни напълно съвпадат, но не мога да си позволя 2 каяка - риболовен и за мен+децата, та с оглед ниската цена, ако ми хареса, най-вероятно ще го купя. Отделенията за багаж се изрязват допълнително, доколкото знам. Стойките за въдици също се монтират "афтърмаркет".
Вельо

Писане  tano on Съб 4 Окт 2014 - 14:47

Slagai mu edin 2hp dvigatel i si karaj
Az taka ste pravia.No az iskam da si go napravia sam zaedno s malkia sunglasses2
tano

Писане  Вельо on Сря 8 Окт 2014 - 22:58

Наложи се пренасочване на средства, та засега съм на перископна дълбочина. Напролет, надявам се!
Отидох да видя две гемии и имам някакви наблюдения. Надявам се да успея да отида и на някакъв "тест драйв". Както и да е, изборът ми е ограничен, така че е почти предначертан. Благодаря на всички и се надявам скоро да се похваля! 231589
Вельо

Писане  gogo26 on Чет 9 Окт 2014 - 10:27

Имаш ли паричките веднага ги бутай където си намислил magnifier щото преспат ли няколко дена в къщи ....хеле пък ако жената разбере че ги има...веднага се пренасочват.смях
Изчакай,зимата има добри оферти в ОЛХ magnifier
gogo26

Писане  Вельо on Пет 10 Окт 2014 - 1:10

gogo26 написа:Имаш ли паричките веднага ги бутай където си намислил magnifier щото преспат ли няколко дена в къщи ....хеле пък ако жената разбере че ги има...веднага се пренасочват.смях
Изчакай,зимата има добри оферти в ОЛХ magnifier
Има такъв житейски нюанс... Налага се изборът ми да е гемия с товароносимост около 250кг, а такива едва ли ще се появят в продавалника. Както и да е - зимата ще се наострят ушите.
Вельо

Писане  gogo26 on Вто 14 Окт 2014 - 14:10

Това гледа ли го 364672
Верно че не е евтино, но пък е борудвано заводски с всички люкове,дръжки,седалки и гребла.Едно гребло на Хоби е около 200лв.
gogo26

Писане  Вельо on Сря 15 Окт 2014 - 11:28

gogo26 написа:Това гледа ли го 364672
Верно че не е евтино, но пък е борудвано заводски с всички люкове,дръжки,седалки и гребла.Едно гребло на Хоби е около 200лв.
Извън възможностите ми е засега. Както писах и по-горе - перископна дълбочина до възстановяване на финансовата мощ magnifier
Вельо

Писане  Вельо on Пет 3 Апр 2015 - 23:41

Купих го. RTM Ocean Quatro
Вельо

Писане  EU_BG_akademika on Съб 4 Апр 2015 - 6:17

Ами честито, само радост и положителни емоции да ти носи
Това на Пасарел ли е магазина? :здравей:
EU_BG_akademika

Брой мнения : 9351 Рожд.дaта : 21.08.1963
Години : 54

Писане  Вельо on Съб 4 Апр 2015 - 8:29

EU_BG_akademika написа:Ами честито, само радост и положителни емоции да ти носи
Това на Пасарел ли е магазина? :здравей:
Много благодаря!
Да - магазина на Пасарел е. Купих от там още 2 гребла и 5 жилетки.
Вельо

Писане  КИРО on Съб 4 Апр 2015 - 12:13

Вельо написа:Купих го. RTM Ocean Quatro
Честито Вельо,само горивото в резервоара да ти е проблема. super
А как ще му пасне една морска "лимузина"отзад на тоя дзвер....... sunglasses2