Избор и придобиване на РИБ Лодка

Страница 1 от 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next

Предишната тема Следващата тема Go down

Избор и придобиване на РИБ Лодка

Писане  Мънцата on Пон 27 Окт 2014 - 21:59

Пускам тази тема като продължение на тази [You must be registered and logged in to see this link.]
Което ме подсеща, че за стъклопластови лодки си имаме тема, а за РИБ-ове май нямаме дискусионна тема 12666

Та, ето едно кратко списъче с оборудване, всеки бъдещ ползвател на РИБ да си прецени кои неща са важни за него самият, когато избира РИБ лодка!

1. Пространство на палубата - за двама, или трима човека /за сметка на мястото на палубата/. Да се има предвид, че освен хората, най-малкото на палубата е минимум една хладилна чанта, в повечето случаи са две!  sunglasses2

2. Централна, или дясно разположена конзола /или пък без конзола/. Съответно - голяма /широка/, или малка /тясна/ конзола?! В сегашната си конзола събирам два акумулатора + малко багаж. В старата ми лодка събирах в конзолата само един акумулатор и то с клизма! Ширината на конзолата е и от съществено значение за местоположението и (център/дясно)!

3. Газене/потапяне на балоните - пиша това, защото това беше едно от притесненията ми, преди да дойде моята лодка. За моя радост - неоснователни  5ff67901e688fa2ed7af  Доколкото чух обаче, мисля на Колибрита-та, балоните им стоят във въздуха и нямат постоянен контакт с водата! А това мисля, че е много важно!

4. Резервоар - вграден в пода/конзолата, или външен? На старата ми лодка бях сложил два /30+24л/, което ми даваше голяма автономност на плаване, но "изяждаше" много от мястото на палубата!

5. Кабели/жила по/под палубата. На старата ми лодка това беше едно от нещата, което не ми харесваше - че всичко минаваше по палубата, в краката ми! Да, отстрани до балона, но все пак ... Като се завре един сафрид там, не е проблем да го извадиш по някое време, ама дразни деба ...

6. Клапани за свръхналягане - преди да поръчам настоящата ми лодка, дори не знаех, че се предлага подобна екстра, при това за без пари /за моята лодка платих 150лв за 5бр!/. И край на притесненията от слънцето и жегата! Особено ако не си държиш лодката на закрито!

7. Отводняване на палубата! Изключително подценяван момент от доста лодкари, но според мен е нещо, което вече слагам в Топ 3 по важност! На Жребчево на състезанието оцених по достойнство опцията "самоотводняваща" палуба!  :рок: Миналата година на Поморие при пускането на вода една вълна напълни лодката до половината с вода, която после отводнявах на ход...

8. Плитко/дълбоко V. Едното иска по-малък мотор, пускането на вода е по-лесно. При дълбокото V се иска по-голям мотор /респективно повече денги/, за сметка на по-голяма мореходност.

9. Рундуци/място за багаж, акумулатори, спасително оборудване, котва... Дет се вика, апетита идва с яденето, Ванката е поредното доказателство  spying Вземеш ли 5 метрова лодка, съвсем скоро почваш да мислиш за още куп неща!  sunglasses2 Гарантирам ти, че още догодина ще си вземеш Мин.Кота или Моторгайд, което значи още един акумулатор. И съответната стойка за котва/ел.двигател /отпред на носа/. Като прибавиш един-два ката сухи дрехи, спасителни жилетки, кутии с воблери, чепарета и още доста други багажерийки, ще видиш, че мястото почти винаги не стига! Затова когато избираш лодка, гледай и това. sunglasses2

10. Двойно дъно - достъп и отводняване. Давам пример - примерно Гранд 470 и Гранд 520 много си приличат външно, но нямат нищо общо помежду си!!! Замалко да взема първата 5ff67901e688fa2ed7af Оказа се, че не само че няма достъп до подпалубното пространство, а няма и пробка за източване на двойното дъно, което за мен си е пълно безумие!!!

Това са основните въпроси, върху които е хубаво да се замисли човек, преди да вземе някое прибързано решение. Някои може да са важни за мен, а за друг да не са толкова важни. Ванка, когато установиш кои от тези неща са с приоритет за теб, смятай, че лодката вече си я намерил! sunglasses2 Според мен също подходящия вариант за теб ще е Бриг Фалкон 450 - 500! Най-малкото е доказана марка и модел! А и можеш да го пробваш сам на вода, за да видиш дали ще ти допадне sunglasses2

Всеки да се чувства свободен да допълва :здравей:
Мънцата
...........................

Брой мнения : 12756 Рожд.дaта : 19.05.1971
Години : 46

Върнете се в началото Go down

Re: Избор и придобиване на РИБ Лодка

Писане  ДЯДО ИВАН on Пон 27 Окт 2014 - 22:22

Благодарско ,приятелю worshippy !!! Много истини ,казани от потърпевш ,но вече знаещ много човек .spyingМай наистина лодката ми ще е BRIG -5м. :здравей:
ДЯДО ИВАН

Брой мнения : 2922 Рожд.дaта : 14.10.1972
Години : 44

Писане  gogo26 on Вто 28 Окт 2014 - 8:49

Браво Мънца за хубавата тема thumbsupsmileyanim А и ти си най в час с РИБ-овете....
Та да попитам, как се определя мястото на централната конзола,ако се слага в последствие?И достатъчно ли е закрепването само със самонарезни винтове или се и лепи?
gogo26

Брой мнения : 940 Рожд.дaта : 26.10.1971
Години : 45

Писане  Мънцата on Вто 28 Окт 2014 - 14:00

Всичко е въпрос на лични предпочитания, аз предпочитам централна конзола, но разума надделя и я монтирах в дясно. По този начин от лявата страна на конзолата спокойно се събира голяма хладилна чанта 50-60 литра. Конзолата е достатъчно да се закрепи само със самонарезни винтове, но е добре отдолу да се сложи и силикон, най-малкото за да не влиза вода sunglasses2 Другото, което трябва да се съобрази при монтажа, е разпределението на товара! Ако по-голямата част от товара е в предната част /двама човека + багажа и оборудването/, е добре конзолата да е малко по-назад. Точно затова всичко е строго индивидуално! Много от Вас познават Ради от Варна. Е, неговата лодка /Олимпик 450FX/ е типичен пример за недобре балансирана лодка, бих казал и доста претоварена.  sunglasses2  Отпред два акумулатора по 105АН, ел.двигател и куп багаж, включително 4 пълни чанти с воблери, конзолата също е доста напред, а отзад само два даунригера. Те я как стои във водата натоварена ...

[You must be registered and logged in to see this image.]

... и как стои празна sunglasses2

Забележи къде са шпигатите за отводняване на палубата и къде са на Ради  sunglasses2

[You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.]" />

Всичко това важи с пълна сила и за РИБ лодките, не чак в такава степен, но все пак ... Затова разпределението във всяка лодка трябва да се прави индивидуално, според изискванията на конкретния човек  sunglasses2
Мънцата

Брой мнения : 12756 Рожд.дaта : 19.05.1971
Години : 46

Писане  EU_BG_akademika on Вто 28 Окт 2014 - 18:03

Дядка, мани го Мънцонито с тия баланси, избери си едно от тия RIB-чета, 364672

гарантирам ти, че са идеално балансирани и место бол. А от мен имаш безплатна поръчка и грижа за доставката...... 503495
EU_BG_akademika

Брой мнения : 9351 Рожд.дaта : 21.08.1963
Години : 54

Писане  EU_BG_akademika on Вто 28 Окт 2014 - 18:08

Мънци да не се докачиш, много важни и полезни неща си казал... 509158 45479
EU_BG_akademika

Писане  sllipi1 on Вто 28 Окт 2014 - 18:15

Лодката която показва Академика не е лоша даже е супер ама за гориво целия форум ще требе да сабираме пари,а толкова лефери няма
sllipi1

Брой мнения : 1243 Рожд.дaта : 19.10.1976
Години : 40

Писане  EU_BG_akademika on Вто 28 Окт 2014 - 18:22

sllipi1 написа:а толкова лефери няма
Нема я, дядката ги излови 41990
EU_BG_akademika

Писане  КИРО on Вто 28 Окт 2014 - 18:55

Една лодка за риболов си иска свободно пространство.
Мънцата много точно е дал насоки,другото си е и опит.
От конзолата да се изнесеш бързо до носа,да пуснеш котвата,или да И режеш въжето,
според ситуацията,а не да прескачаш препятствия - те такива дреболии примерно. sunglasses2
КИРО

Брой мнения : 20584 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 59

Писане  sllipi1 on Вто 28 Окт 2014 - 20:28

3. Газене/потапяне на балоните - пиша това, защото това беше едно от притесненията ми, преди да дойде моята лодка. За моя радост - неоснователни  [You must be registered and logged in to see this image.]  Доколкото чух обаче, мисля на Колибрита-та, балоните им стоят във въздуха и нямат постоянен контакт с водата! А това мисля, че е много важно!       тва си емного  важно   ,иначе се  получава  едно клатене и блъскане лошо да  ти   стане,за    колибрито     не знам но   скоро се возих в    един риб нема кажа    коя марка балоните са му т очно над водата и се получава   пълен   хауссс
sllipi1

Писане  D.Dimitrov on Вто 28 Окт 2014 - 21:30

Това с балоните във въздуха при този размер като че ли е факт само при ненатоварена лодка. А и повечето съвременни модели май акцентират върху дълбокото "V" дъно. Предполагам, че на теория би се клатила малко като стъпиш към единия борд но надали ще е толкова фатално. А на ход "опирането" на балоните във водата не помага много ами май направо си пречи. Разположението на седалка и конзола ми се виждат по-смислени и удобни при Колибри от на Бригчето. При Бригчето задния двор за какво би се ползвал? Малко по лодка за разходка ми се види.
А и за 7-8 хиляди лв. мисля че си е добро нещо Колибрито. По тежко е малко но носи по-голям двигател и джелезата му не ги лови магнит.
Пък и си е малко по-широко. Който не се е возил в РИБ знае каква е разликата между общите размери и полезната площ.
D.Dimitrov
глоб.модератор
глоб.модератор

Брой мнения : 1316 Рожд.дaта : 21.05.1970
Години : 47

Писане  Тедо on Сря 29 Окт 2014 - 9:05

Не искам да не ви развалям темичката за Бриг и Колибри, но само ще спомена, че Зандер BL520B е широк 220см, има и самоотводняваща палуба, и рундуци, и достъп до двойното дъно, и стъклопластова платформа на носа и т.н. sunglasses2
Тедо

Брой мнения : 1603 Рожд.дaта : 23.06.1974
Години : 43

http://www.zanderbg.com

Писане  D.Dimitrov on Сря 29 Окт 2014 - 10:53

Тедо написа: темичката за Бриг и Колибри,
Моля за извинение!
Просто цитирах упоменатите модели базирайки се на посочените от Ванко линкове.
Нещото което си представил по снимки изглежда много добре/не съм го виждал на живо а и не мисля че бих могъл адекватно да преценя качеството/. Срува ми се, че и при употреба би било удобно заради възможността за заобикаляне на конзолата от двете страни. А и оформлението на носа е страхотно!
Представям си го със стойки за тролинг на конзолата и сонар в панела измежду уредите :аххх:
Ама пусто някъде ми се мярна цена за Колибрито около 7 000 лв. в Украйна и това, признавам, ме накара да ги разгледам по обстойно.
D.Dimitrov
глоб.модератор
глоб.модератор

Брой мнения : 1316 Рожд.дaта : 21.05.1970

Писане  Тедо on Сря 29 Окт 2014 - 12:56

:) извинение за какво :здравей:
7000лв ако е в Украйна, тук ще е над 10000 - имаш:
1. Експортни такси от Украйна
2. Транспорт
3. Мито и ДДС в БГ
Да не говорим, че Колибри 450 вътре като размери е колкото 420 от другите марки, а балоните са по-дълги за да излезе размера...
Личи си и по теглото - само 120кг

Един голям и широк РИБ си "иска" укрепване на дъното и транеца, а килограмите скачат задължително над 200...
Тедо

Писане  ДЯДО ИВАН on Сря 29 Окт 2014 - 13:55

Тедо ,не говорим за 4.5 м nono  . Ти сравняваш риб на Зандер 5.2м , с Колибри -4.5м  не знам . Сравни ми Зандера- 5.2м с 5м- Колибри и ми кажи предимствата на Зандера??? Ето ти линк  с цената на лодката с оборудването .Има и доста снимки и мисля ,че свободното пространство изобщо не е малко ,както и ширината и прочие...
[You must be registered and logged in to see this link.]

ЕТО И ЗАНДЕРА-5.2М  С ХАРАКТЕРИСТИКИТЕ И ЦЕНАТА
ДЯДО ИВАН

Писане  Тедо on Сря 29 Окт 2014 - 15:39

Да, този е горе-долу същият като се изключи малката конзола /много по-евтина/ и малката товароносимост /10 човека, 1350кг срещу 6 човека, 900кг/... При Зандер-а получаваш бонус и покривало от гумирана материя, което не е хич евтино...
Не знам дали знаете, но преди години бях вкарал 2 РИБа от завода на Колибри и едната я купи съфорумец от Шумен, но цената беше доста под сегашните 9900лв...
Въпросната "компактна" конзола е истинско предизвикателство за монтажа на оборудване, недай си Боже, на по-голям сонар...
При нашите РИБ-ове над 420см винаги има възможността да се поръча оборудване съгласно нуждите на клиента - хипалон, други конзола и седалка, друго разположение... Вграден резервоар за бензин и т.н.
Eто това например е лодка за дайвинг...
Както и да е, всеки сам си прави избора.
Тедо

Писане  sllipi1 on Сря 29 Окт 2014 - 17:18

не изглежда зле зандеро,Дядка ходи го пробвай всеки си х вали стоката  няма лошо най добре човек да пробва  sunglasses2,знаеш какво е времето при вас като има риба за тва тест драйв в лошо време най добрия вариант като кажат че пристанище варна е затворено отиваш до камчия,броиш колко пъти си станал вир вода и колко пъти си изсъхнал,замерваш за колко време колко си изгорил ,и не на последно място е с коя лодка друсането е било по малко тва е все едно да си избереш бик на родеооо  (  да вози по меко) 95a6347ec54c9075c0ab
sllipi1

Писане  ДЯДО ИВАН on Сря 29 Окт 2014 - 17:30

sllipi1 написа:не изглежда зле зандеро,Дядка ходи го пробвай всеки си х вали стоката  няма лошо най добре човек да пробва  sunglasses2,знаеш какво е времето при вас като има риба за тва тест драйв в лошо време най добрия вариант като кажат че пристанище варна е затворено отиваш до камчия,броиш колко пъти си станал вир вода и колко пъти си изсъхнал,замерваш за колко време колко си изгорил ,и не на последно място е с коя лодка друсането е било по малко тва е все едно да си избереш бик на родеооо  (  да вози по меко) 95a6347ec54c9075c0ab
65ace96196811c664645 135d02aa35ad75a2cb71
ДЯДО ИВАН

Писане  ДЯДО ИВАН on Сря 29 Окт 2014 - 17:38

Доста четох и за тази марка и конкретно този модел   JOKER -Coaster 470 Ама не съм виждал на живо такава лодка. Т.Т. данните ми харесват ,ама като не мога да я видя!!! Камо ли  да я пробвам.

ДЯДО ИВАН

Писане  sllipi1 on Сря 29 Окт 2014 - 18:08

при   покупка до 10000 може риск  при покупка над 20000 си требе проба  все едно да си вземеш жена от  арбския  свят,тя омотана в чаршафи  не знаеш  кво ще ти се падне .проба му  е майката ако  Тедо ти осигури проба няма лошо ,вземат  ли ти  капарото  булката си е твояяяя за  винаги е не за винаги де
sllipi1

Писане  sllipi1 on Сря 29 Окт 2014 - 18:11

ДЯДО ИВАН написа:Доста четох и за тази марка и конкретно този модел   JOKER -Coaster 470 Ама не съм виждал на живо такава лодка. Т.Т. данните ми харесват ,ама като не мога да я видя!!! Камо ли  да я пробвам.

и на мен ми допадна особенно оная с плавниците sunglasses2
sllipi1

Писане  savi aleksiev on Сря 29 Окт 2014 - 18:28

Иван търси лодка бре d776892fea672e9d795a той плавници си има вече spying
savi aleksiev

Брой мнения : 3303 Рожд.дaта : 05.12.1961
Години : 55

Писане  tano on Сря 29 Окт 2014 - 18:40

Този, който е слагал конзолата отпред на този риб, май не е виждал над 4 бофор   :здравей:
tano

Брой мнения : 1673 Рожд.дaта : 21.03.1970

Писане  ДЯДО ИВАН on Сря 29 Окт 2014 - 18:48

tano написа:Tozi koito eslagal konsolata otpred na tozi RIB, mai ne vizdal nad 4 bofor.  :здравей:
Колега ,напиши го на български ,че нищо не разбрах :аххх: и за кой риб точно говориш??? За Зандера ли???
ДЯДО ИВАН

Писане  sllipi1 on Сря 29 Окт 2014 - 18:53

говори за зандера за водолази
sllipi1