GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Злато поле (община Димитровград, област Хасково)

Go down

Злато поле (община Димитровград, област Хасково) Empty Злато поле (община Димитровград, област Хасково)

Писане  ribaro Пет 17 Юли 2009 - 12:22

Злато Поле (община Димитровград, област Хасково)

Ако сте в Димитровград, в компанията на колеги риболовци, разговора ще опре и до Злато Поле.Имам добри приятели там и когато свободното време е малко, най-близката дестинация са гьоловете до селото.Не е маловажен и факта, че може да се лови и в периода на общата забрана и извършеното зарибяване през 2008 година.Неведнъж сме спасявали „капото” след дълги обиколки и дори след излет на Гарваново.За мен мястото си е капризно и като рече, че няма да даде - държи дълго време.Не признава захранките, такъмите и другите хитрости.Абе място със собствен характер ........ Единственно упоритите щукари дебнещи в засада не са толкова ощетени от своенравието на водния дух.Легенди за трофейните щуки се носят в цялата област.
/ Отварям една скобичка, преди да продължа, че тази дестинация не е от най-големите и я пускам за четка на админа и други отговорни другари от форума имащи общо с Димитровград, както и за многобройните приятели от този район ..... :609c1f728720fb /

Как да стигнем до там?
Натисни ТУК за сателитна снимка

От Димитровград излизаме в посока Симеоновград първото село е Брод,а следващото Злато Поле.В началото на селото от дясната страна се намира почитания от населението казан за ракия.Отбиване, после спускане пак в дясно и и се озовавате пред два водоема – един в дясно и един в ляво.Пътят продължава покрай Тополите в непосредственна близост до гьола, който се пада в ляво и продължава до пълна обиколка.Има много удобни места с добри сенки и обикновенно е бъкано с колеги.
След селото на „Старото корито” на Марица също съм имал добър улов на каракуда.
Защитена местност Злато поле е най-голямата влажна зона с естествен характер по поречието на река Марица. Обхваща части от землищата на селата Нова Надежда (община Хасково), Брод, Райново и Злато поле (община Димитровград). Тя включва комплекс от свързани един с друг водни басейни с различна форма, големина и дълбочина, тръстикови и папурови масиви, острови и пасища. Защитената територия се е формирала в резултат изграждането на дига, която откъсва реката от нейното старо корито. Отделеният през 50-те години участък от реката е с формата на подкова и е с дължина около 2 км.
В резултат на човешката дейност в западната част на мъртвицата, а именно добива на инертни материали са се образували повечето от водните огледала, формиращи комплекса на влажната зона. Източната част е останала непроменена, обраснала с папур, тръстика и ракита.
Злато поле е обявено за защитена местност от 11.08.2001 година със заповед № РД-476 на МОСВ (ДВ 73/2001 г.) по предложение на САЕП "Гео" и СНЦ "Зелени Балкани". Площта на защитена територия е 84,79 ха.
Плитките части на водните басейни в “Злато поле” са покрити с папур и тръстика. Преди няколко години в защитената местност бе пренесена от естественото находище при Поповица /също старо корито на Марица/ включената в Червената книга бяла водна лилия.
Във водоемите се срещат 15 вида риби. Характерни са шаранът, червеноперката и щуката. Тук е регистрирана и включената в Червената книга речна змиорка.
На територията на защитената местност се среща едно ендемично растение - българско подрумиче (Anthemis virescens), и още 2 вида растения с консервационно значение, като находището на водна лилия (Nymphaea alba) е сред малкото, които се срещат във вътрешността на страната.
Златополе е от световно значение за опазването на малкия корморан (Halietor pygmaeus), като зимните струпвания на вида достигат до 2000 индивида.
Наличието на новосформираща се смесена чаплова колония на сива чапла (Ardea cinerea), малката бяла чапла (Egretta garzetta), гривеста чапла (Ardeola raloides), нощната чапла (Nycticorax nycticorax) определя нейната важност в национален мащаб.
Стабилна гнездова популация има на видовете малък воден бик (Ixobrychus minutus) и малък гмурец (Tachybaptus ruficollis), периодично гнездене е установено на световно застрашения вид белоока потапница (Aythya nyroca).
Популацията на сирийската чесновница (Pelobates siriacus) в региона, е една от най-стабилните в страната, като видът използва водоемите в защитената местност за размножаване.
Дано съм бил полезен.

Успехи!
ribaro
ribaro
...........................

Брой мнения : 288 Рожд.дaта : 29.06.1969
Години : 51

Върнете се в началото Go down

Злато поле (община Димитровград, област Хасково) Empty Re: Злато поле (община Димитровград, област Хасково)

Писане  Петър Василев Пет 17 Юли 2009 - 14:16

Първо да ти кажа едно голямо благодаря за труда ,който си положил в,,РИБОЛОВНИ ДЕСТИНАЦИИ!!'' :d5116e0ebf2fc8
За щуките не е мистика,а реалност.Сега не знам ,но преди 15 години имаше щуки над 10 кила .На мен рекордната щука ми е от там-5,500 ,а такива по 2-3 кг си ги хващахме на майтап и най- добрата блесна беше самоизработена блесна от лъжица .На другите (оригиналните) се назландисваха :d5116e0ebf2fc8 .Също така там имаше и вярвам,че има и сега големи екземпляри на шаран и сом.Това го казвам ,защото знам аномалното дъно на водоема,пълно е с големи ями създадени от багерите когато вадеха пясък за тухлената фабриката в с. Нова Надежда.Там също има и една риба,която е на изчезване и толкоз писаниници съм прочел ,но никъде няма нищо писано за нея,явно много народ не знае за съществуването и.На времето имах една книга за рибите във БЪЛГАРИЯ(доста стара ) и в нея я пишеше.Това е т.н.
блатната каракуда- Crucian Carp
[You must be registered and logged in to see this image.]
[You must be registered and logged in to see this image.]
Петър Василев
Петър Василев
администратор
  администратор

Брой мнения : 6654 Рожд.дaта : 28.03.1968
Години : 53

https://www.gofishingbg.com

Злато поле (община Димитровград, област Хасково) Empty Re: Злато поле (община Димитровград, област Хасково)

Писане  Plat1ka Пет 12 Мар 2010 - 2:18

Ха ето това е нещо много интересно и вече съм сигурен че не съм бил луд :)

Миналата година на едно от блататан а Долни Богров улових 3 на пръв поглед нормални каракуди. Пуснах ги в аквариума си където имах още 5 каракуди купени от риболовния магазин. Вечерта когато обикновенно седя и си гледам рибите забелязах че тези новите са странни. Бяха едни кръгли като монети, с малки глави и малки тъмни люспи наредени много на гъсто и строго подредени. Такива каракуди виждах за първи път а съм хващал дори и от легендарните червени каракуди които вече едва ли ги има в нашите водоеми. Та рибите си разтяха но си седяха със същата форма. Та мисля си, че съм уловил именно от тези блатни каракуди !

А на колегата направил темата му благодаря много за полезната информация. Моята приятелка е от Димитровград и като ме кара да ходя там при нея се чудя къде да ида за риба и до сега не съм ходил но задължително ще обиколя тези местенца при следващото ми посещение по този край !
Plat1ka
Plat1ka

Брой мнения : 156 Рожд.дaта : 01.01.1981
Години : 40

Писане  Nedeltcho Delev Пет 12 Мар 2010 - 10:19

петър василев написа:Първо да ти кажа едно голямо благодаря за труда ,

Второ и аз да ти кажа благодаря,всичко до тук е написано тъй както си е само с малки исключения за рибата.Аз ходя там по два три пъти в годината но шаран така и няма,преобладава каракудата и то доста едра-500-1000 гр.но се хваща рядко,повечето вземания са на дребни каракуди а напоследък май и щуката е кът,трофейни риби надали останаха за съжаление,също така водоема по време на забраната си е забранен,поне така беше миналата година.
Ще следя темата с интерес и при всяка една информация ще я допълвам.
Nedeltcho Delev
Nedeltcho Delev

Брой мнения : 2769 Рожд.дaта : 24.03.1964
Години : 57

Писане  Петър Василев Чет 17 Фев 2011 - 16:39

[You must be registered and logged in to see this link.]

A,B,C,G и F са места на които съм ловил най-много щука,а Δ ,Ε са места за шаран и каракуда sunglasses2 Това,разбира се преди доста години,но не е лошо и сега да се пробват.
От дясно на екрана се намира ''Старото корито''.Там също съм отбелязъл дашните места,но сега не знам в какво положение са,защото от много години не съм стъпвал там.На времето там беше бъкано с риба,но 3-4 пъти през последните години пресъхва и не знам каква риба е останала там.Каракуда със сигурност ще има. sunglasses2
Петър Василев
Петър Василев
администратор
  администратор

Брой мнения : 6654 Рожд.дaта : 28.03.1968
Години : 53

https://www.gofishingbg.com

Писане  Sponsored content

Sponsored content

Върнете се в началото

Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите