GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Риболов на калкан от лодка

Go down

Риболов на калкан от лодка Empty Риболов на калкан от лодка

Писане  rikitikitavi on Вто 25 Фев 2014 - 10:12

Почвам темата с едно условие. По закон ни е забранен каклкана. Всяка хваната риба я снимаме и sunglasses2  пускаме .

значи реално мерни калкани от брега е трудно. Риби над 2та килограма дъжат 8-12м дълбочина. Има няколко места от брега дето става за замятане ама е за друга тема.

От лодка е работата. Понеже ще търсим трофеи ще се наложи да поработим малко преди риболова. Първо ни трябва техника-сонар и джи пи ес. Мятаме се на  лодката и пускаме сонара. целта ни е първо да намерим място. Горе долу се знае къде по-често излиза калкана ама май няма място дето да не излиза.
Сега трябва ни голямо каменно поле. Дълбочините дето трябва да е са 6-12метра. Полето да е поне няколко стотин метра дълго.
Сега на това поле почваме да обикаляме със сонара и да търсим места с по-пръснат камък и поленца с пясък. Трябват ни поленца с размери 10-15метра.
може и малко по-малки. Записваме на джи пи еса 3-4 такива петна като едното да е на външния ръб на полето, две някъде в средата и едно на плиткия ръб.
Първата част е готова. Сега трябва да захраним. За загранка е добре да направим един микс-за едно петно 1кг пелети халибут и един кг нарязан на две сафрид(ако е трицона-2кг цяла). за самото захранване няма да се хвърля от повърхността. Ползваме или ПВА чирапи и конец(ама да е омазнена рибата) или си правим някаквъв елементарен асансьор-тръба с оловна тапа дупки и въже та да я изсипваме на самото дъно.
За ловене трябва една вечер да стои захранката.
Такъма-здрава , здрава пръчка. Дебела пона 0.60мм основна линия. Олово 100 гр. много як вирбел(поне 100кг). следва 1.5м повод 0.6мм флорокарбон и кука 2/0 кована.
Стръв сафрид цял или граца. Закачаме я през очите. Компромис парче зарган.
Отиваме си на петното и пускаме греблата. според течението се позиционираме в единия край и пускаме внимателно да не ни се оплете въдицата. Като тропне оловото на пясъка го вдигаме 20 санта и по сонара почваме да се предвижваме по петното. тропваме бавно на всеки 2 метра по дъното. Въртим на петното 15мин и отиваме на следващото
засега толкова

Последната промяна е направена от rikitikitavi на Вто 25 Фев 2014 - 10:32; мнението е било променяно общо 2 пъти
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................

Брой мнения : 2273 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 45

Върнете се в началото Go down

Риболов на калкан от лодка Empty Re: Риболов на калкан от лодка

Писане  Петър Василев on Вто 25 Фев 2014 - 10:17

rikitikitavi написа:  По закон ни е забранен каклкана.
 :аххх:  На любителите ? Защо?
До колкото знам има квота за профи-риболова, аз за любителите забранен?
Колко риби ще хване един любител и колко ще се навържат на парагада на профисионалният рибиловец?
Какви са тия закони ве 5ff67901e688fa2ed7af 
Петър Василев
Петър Василев
администратор
  администратор

Брой мнения : 6653 Рожд.дaта : 28.03.1968
Години : 52

https://www.gofishingbg.com

Писане  sllipi1 on Вто 25 Фев 2014 - 10:18

до момента от лодка никога аз лично не съм хващал такава риба ,а не е да не съм ходил из моретата тая есен едно приятелче с уфимка хвана 3 кила рибок на почивка
sllipi1
sllipi1

Брой мнения : 1246 Рожд.дaта : 19.10.1976
Години : 44

Писане  paynera on Вто 25 Фев 2014 - 11:28

Аз съм хващал от лодка и калкан (около 2 кг.) и морска котка (4,5 кг) миналата година като съм ходил за попчета на скарида.Калкана беше отдавна.
paynera
paynera

Брой мнения : 2378 Рожд.дaта : 03.02.1973
Години : 47

Писане  rikitikitavi on Вто 25 Фев 2014 - 13:28

sllipi1 написа:до момента от лодка никога аз лично не съм хващал такава риба ,а не е да не съм ходил из моретата .....
ади сега пък се замисли колко пъти си се пробвал с цял сафрид за стръв през всичките тези години?
rikitikitavi
rikitikitavi

Писане  КИРО on Вто 25 Фев 2014 - 14:14

Петър Василев написа:
rikitikitavi написа:  По закон ни е забранен каклкана.
  :аххх:  На любителите ? Защо?
До колкото знам има квота за профи-риболова, аз за любителите забранен?
Колко риби ще хване един любител и колко ще се навържат на парагада на профисионалният рибиловец?
Какви са тия закони ве 5ff67901e688fa2ed7af 
Ами "цървула" трябва да пазари от МЕТРО бре,или ЛИДЛ,или...........
Как може да яде калкан - айдеееее.......той калкана е само за паралиите. sunglasses2
По закон не е забранен,ама иначе гонят ЯКОООООО.

Ники извинявай за отклонението де. 231589 
КИРО
КИРО
администратор
  администратор

Брой мнения : 21210 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 62

Писане  rikitikitavi on Вто 25 Фев 2014 - 14:29

По закон има ли квота една риба , всеки който иска да я лови трябва да има квота за нея. Щото иначе не можело да се проверява. Калкана май беше към 2лв килото дето се плаща след хващането. Проблема е че на нас-спортните рибари не ни разрешават да получим макар и минимални килограми. Щото бизнеса ще страда. ..предполагам. Затова и се налага да залягаме. Честно казано предпочитам да си платя едни 30лв и да знам, че са ми легални 5те (дай боже) риби за годината ама не. И цаца не можем да ловим, между другото.
Между другото квотата е към 40-50 тона за калкана. Дава се някъде март месец и два дена след това е изпълнена....дали вади някой мрежите след това?
Преди 6-7 години имаше една стабилна популация от калкан на 60тия метър и редовно от нея излизаха пасажи на брега. Ама ги научиха и помляха с траловете. Миналата и по-миналата година нямаше почти никакви риби не само в брега, но и на вътре. За тази има някаква надежда. Хората дето редовно ходят -виждат всеки път риби. Размера е малък-1.5-2кг ама е доста по добре от миналата. Ако даде Нептун ще се понамокря и аз да поплувам малко и .....знам ли, може да видя някое копче.
rikitikitavi
rikitikitavi

Писане  ДЯДО ИВАН on Вто 25 Фев 2014 - 18:56

rikitikitavi написа: Хората дето редовно ходят -виждат всеки път риби. Размера е малък-1.5-2кг ама е доста по добре от миналата. Ако даде Нептун ще се понамокря и аз да поплувам малко и .....знам ли, може да видя някое копче.
М,дааааааааа ,не е лошо вече да се понамокриш  d5116e0ebf2fc8f68ade  Пък аз ще ти пазя колата от вражески набези  db0cf366d73a8e6219d8
ДЯДО ИВАН
ДЯДО ИВАН

Брой мнения : 2923 Рожд.дaта : 14.10.1972
Години : 48

Писане  rikitikitavi on Вто 25 Фев 2014 - 19:55

worshippy :рок: worshippy 
ти си ми кадемче
rikitikitavi